زردی نوزادان

زردی نوزاد

زردی نوزادان  neonatal jaundice یا  ایکتر نوزادی  یا  هیپربیلی‌ روبینمی نوزادی  بمعنی زردی رنگ پوست نوزادان می‌باشد. تقریبا تمامی نوزادانی که بدنیا می‌آیند، دچار سطوحی از بالا رفتن سطح بیلی‌روبین خون می‌شوند (بیش از ۲ میلیگرم بر دسی‌لیتر)، ولی تقریبا نیمی از نوزادان زردی قابل مشاهده پیدا می‌کنند که در درجات بالای ۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر قابل مشاهده خواهد بود درصد زردی در نوزادان زودرس نسبت به بقیه به ۸۰٪ می‌رسد

دو نوع از زردی در نوزادان دیده می شود که هیپر بیلی‌ روبینمی غیر مستقیم و هیپر بیلی ‌روبینمی مستقیم نامیده می‌شود. از بین علل بالا رفتن بیلی ‌روبین غیر مستقیم، به زردی فیزیولوژیک، زردی شیرمادر، سندرم کریگلر نجار، سندرم ژیلبرت،  ناسازگاری گروه خونی ABO و Rh و کمبود آنزیم G6PD اشاره کرد. عفونت، کلستاز یا آسیب های سلول های کبدی ممکن است منر به هیپر بیلی ‌روبینمی کونژوگه (مستقیم) ایجاد نماید که سمیت عصبی ندارد، اما از نظر راهنمایی به وجود یک بیماری زمینه‌ای مهم خواهد بود. سپسیس نوزادی، بیماری‌های متابولیک نوزادان مانند گالاکتوزمی یا تیروزینمی کمبود آلفا یک آنتی تریپسین و سندرم آلاژیل نمونه‌هایی از بیماری‌هایی هستند که ایجاد هیپربیلی‌روبینمی مستقیم می‌کنند.

بالا رفتن سطح هیپربیلی‌روبینمی غیر مستقیم (غیر کونژوگه) برای مغز سمی و آسیب زا بوده و امکان دارد به کرن‌ایکتروس منجر شود که آسیبی ماندگار و شدید به دستگاه عصبی نوزاد می باشد. برای درمان هیپربیلی‌روبینمی غیر مستقیم ممکن است نیاز به درمان‌هایی همچون فوتوتراپی یا تعویض خون وجود داشته باشد.

You have no rights to post comments

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران