آزمایش Her2 CISH

آزمایش Her2 CISH , Her2 FISH

آزمایش Her2 CISH در آزمایشگاه دکتر شریفی به صورت روزانه انجام میشود. کیت ZytoDot 2C SPEC ERBB2/CEN 17 Probe  ساخت آلمان برای این آزمایش استفاده می شود.

تکنیک CISH (CISH; chromogenic in situ hybridization)  و کیت اختصاصی آن برای گیرنده‌های هرتو (HER2) با نام تجاری ZytoDot 2C SPEC ERBB2/CEN 17 Probe ساخت آلمان به‌منظور تعیین تعداد گیرنده‌‌های هرتو در نمونه‌های بیوپسی،  طراحی شده است. گیرنده هرتو (HER2; Human Epidermal Growth Factor Receptor 2) از نوع گیرنده‌های دریافت کننده عوامل رشد است که افزایش آن می‌تواند نقش مهمی در ایجاد و گسترش برخی از انواع مهاجم سرطان پستان داشته باشد.

 

آزمایش CISH، که در سال 2008 توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شد تعیین کننده تعداد گیرنده در سلول‌های بافت پستان می‌باشد. این روش با رنگ آمیزی گیرنده‌های هرتو در بافت بیوپسی شده که معمولا در بلوک‌های پارافینی نگهداری می‌شوند، امکان بررسی کمی این گیرنده‌ها را زیر میکروسکوپ فراهم نموده و تعداد گیرنده هرتو در سلول های بافت تومور برآورد می‌گردد. هنگامی که نسخه‌های اضافی از این ژن در تومور وجود دارد یا بیان این ژن‌ها افزایش می‌یابد به معنای آن است که نسخه‌های اضافی از گیرنده سبب افزایش تعداد این گیرنده‌ها در سطح سلول می شود.

 

 Her2

 

این روش برروی نمونه‌های تازه بافتی یا نمونه‌های بافتی نگهداری شده در پارافین یا سایر مواد شیمیایی قابل انجام است ولی در بافت‌های یخ زده جواب نمی دهد. نتیجه این آزمایش به صورت هرتو مثبت یا هرتو منفی گزارش می‌شود.

 

پژوهش‌های انجام شده در این خصوص نشان می‌دهند که جواب آزمایش هرتو می‌تواند غلط از آب دربیاید یا اینکه مرزی باشد و واقعا نتوان گفت که مثبت است یا منفی. دلیل این امر  استفاده از استانداردها و مواد متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف است و پاتولوژیست‌ها هم همگی به یک شیوه بافت را مورد بررسی قرار نمی‌دهند. بنابراین در صورتی که جواب مرزی بود توصیه می‌شود که در یک آزمایشگاه دیگر مجددا بررسی انجام شود.

 

نکته جالب دیگر این است که قسمت‌های مختلف بافتی که نمونه برداری شده‌اند ممکن است که پاسخ‌های گوناگونی بدهند. یعنی یک بخش بافت ممکن است که مثبت باشد یک بخش دیگر منفی که این امر اغلب به سبب میزان بافت تومورال در نمونه مورد بررسی می باشد و اغلب سعی می شود که بررسی در بافت تومورال انجام شود نه در نواحی اطراف تومور که ممکن است جاوی بافت سالم باشد.

 

نتیجه منفی کاذب یعنی زمانی که بافت مورد نظر حاوی تعداد افزایش یافته گیرنده‌های هرتو باشند ولی آزمایشگاه منفی گزارش کند. این نتیجه اشتباه سبب می‌شود بیمار مبتلا به سرطان پستان شانس دریافت یک سری از داروهای موثر از جمله هرسپتین (Herceptin) را از دست بدهد. بنابراین نکته بسیار مهم پس از دریافت گزارش هرتو منفی یا مشکوک از آزمایشگاه  تکرار در یک آزمایشگاه دیگر است. فراموش نکنید که گیرنده هرتو مثبت شانس زیادی را برای بهبود و عدم عود بیماری به بیمار می‌دهد. پس جواب مشکوک هرتو حتما باید مجددا بررسی شود.

 

داروهای ذیل برای درمان بیماران هرتو مثبت استفاده می‌شوند:

 

 

 

Herceptin (chemical name: trastuzumab)

 

Tykerb (chemical name: lapatinib)

 

Perjeta (chemical name: pertuzumab)

 

You have no rights to post comments

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران