طی 12 سال گذشته موارد جدید ابتلا به ایدز در ایران 9 برابر شده است در حالی که در عرصه جهانی این رقم به دو برابر رسیده است.

خویشتن داری، ازدواج و پیشگیری سه عامل مهم کنترل ایدز/ ماهواره، باشگاه های بدنسازی و آرایشگاه ها مثلث شیوع ایدز 

این مطلب در وب سایت آزمایشگاه دکتر شریفی ، آزمایشگاه تشخیص طبی در اصفهان نیز به شرح زیر اشاره گردیده است.

انقال ایدز از طریق جنسی

  معاون بهداشت اعلام کرد خویشتن داری، ازدواج و پیشگیری با استفاده از لوازم جلوگیری، سه عامل مهم کنترل ایدز است.

به گزارش خبرنگار وب­دا؛ دکتر علی اکبر سیاری با بیان این مطلب در مراسم روز جهانی ایدز گفت: امروزه راه های انتقال ایدز از طریق تماس جنسی بسیار بیشتر از راه استفاده از وسایل تزریقی مواد مخدر شده است و تمام عقلای جهان این سه راه را برای کنترل و مبارزه با شیوع ایدز در جوامع تجویز می کنند.

وی افزود: طی 12 سال گذشته موارد جدید ابتلا به ایدز در ایران 9 برابر شده است در حالی که در عرصه جهانی این رقم به دو برابر رسیده است.

 شیب جامعه به سمت مخاطرات جنسی در ابتلا به ایدز

وی ادامه داد: انتقال از راه تزریق از 88 درصد به 56 و انتقال از طریق جنسی از 8 درصد به 33 درصد رسیده است که در این بین نوجوانان و جوانان بر اثر کم اطلاعی بیشترین گروه در معرض خطر هستند.

دکتر سیاری بیان داشت: برای کنترل شیوع از طریق تزریق مشکلی نداشتیم زیرا به گروه های پرخطر همچون زندانیان دسترسی وجود دارد ولی مشکل کنترل شیوع ایدز از راه جنسی اینست که به این افراد دسترسی لازم را نداریم.

معاون بهداشت گفت: باشگاه های بدنسازی، ماهواره و آرایشگاه های به مثلث خطر شیوع بیماری تبدیل شده اند زیرا در این مراکز با تبلیغ استفاده از مواد روانگردان صنعتی برای تناسب اندام و زیبایی راه های شیوع ایدز را گسترش می دهند.

وی افزود: استفاده از مواد روانگردان به دلیل تحریک زایی جنسی موجب شیوع بی مبالاتی جنسی و ایدز می شود.

تواناترین عنصر برای مقابله با ایدز جامعه است

معاون بهداشت اعلام کرد: ممکن است کسی به ایدز مبتلا شود ولی سال ها بدون علامت باقی بماند و حت علامتی در آزمایشات نشان داده نشود، بنابراین باید خیلی مراقب ایدز بود.

وی بیان داشت: باید تابوها و مشکلات فرهنگی اطلاع رسانی روشن در این خصوص از رسانه ها و جامعه برداشته شود تا در آینده بیش از این مشکل بیماری ایدز نداشته باشیم.

دکتر سیاری بهره برداری از ظرفیت رسانه برای اطلاع رسانی کافی به گروه های پرخطر و مردم را مورد تأکید قرار داد و گفت: متأسفانه ایدز به انگ بزرگی در جامعه تبدیل شده است و ابزار پیشگیری باید در دسترس همه باشد زیرا تواناترین عنصر برای حل مشکل خود جامعه است.

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران