سرطان روده بزرگ

غربالگری سرطان روده برزگ

 

سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در ایران است و برآورد شده که سالانه حدود ۳۸۰۰ تا ۴۰۰۰ مورد جدید از سرطان روده برزگ در کشور تشخیص داده می شود. سرطان روده بزرگ در مراحل ابتدایی از طریق غربالگری قابل پیشگیری و قابل درمان است.

روش‌های تشخیصی حهت غربالگری سرطان روده بزرگ:

1-     آزمون خون مخفی با روش Fecal immunochemical test: خون موجود در مدفوع را شناسایی می کند.

2-     آزمون آنتی ژن M2-PK: در حین تشکیل تومور ایزوآنزیم های اختصاصی بافت ناپدید و برخلاف آن سطح ایزوآنزیم پیرووات کیناز تیپ M2 دایمریک (Tumor-M2-PK) بالا می رود.

3-      آزمون آنتی ژن CEA: منفی شدن این تست سرطان را رد کرده و مثبت شدن این تست دلیل بر سرطان نبوده و کولونوسکوپی به دنبال آن جهت تائید و تشخیص بیماری نیاز است.

4-     معاینه روده بزرگ: کولونوسکوپی، پروکتوسکوپی، معاینه مستقیم راست روده

در صورت وجود هرگونه توده در طول این قسمت‌ها باید بخشی از توده برداشته شود تا در زیر میکروسکوپ از نظر وجود بافت یا سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرارگیرد.

5-     تست ایمنوهیستوشیمی بر روی بافت برداشته شده جهت بررسی مارکرهایCDX2, CK20, DOG1, CD117, CEA, Villin  برای تشخیص سرطان روده بزرگ

و بررسی مارکرهای MLH1, MSH2, MSH6, PMS2  برای تعیین پروگنوز و درمان سرطان روده بزرگ

پیش‌آگهی و درمان سرطان روده، به شرایط سلامت عمومی و مرحله بیماری فرد بستگی دارد. بعد از درمان، آزمایش خون جهت اندازه گیری آنتی ژن CEA و عکس‌برداری، جهت بررسی وضعیت سرطان انجام می‌شود.

تمامی آزمایشات در این زمینه در آزمایشگاه دکتر شریفی بصورت روزانه انجام می شود.

 

You have no rights to post comments

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران