آزمایش Toxoplasma IgG Avidity

آزمایش Toxoplasma IgG Avidity (آزمایش توکسوپلاسموز حاد) یا IgG اویدیتی

 

تشخیص عفونت حاد توکسوپلاسما در دوران بارداری

توکسوپلاسما گوندی از شايعترين عوامل عفونت هاي انگلي انسان و ساير مهره داران خونگرم است که انتشار جهاني داشته و بالغ بر يک سوم جمعيت کره زمين به اين تک ياخته آلوده اند. به طور معمول در افراد با سطح ايمني کارآمد توکسوپلاسموز عفونت خوش خيمي است و مشکل خاصي ايجاد نمي‌کند. توکسوپلاسموز معمولاً در مرحله حاد عفونت، علايم خفيف و تحت باليني دارد و در مرحله مزمن بدون علامت بوده و با تشکيل کيستهاي بافتي در بافتهاي مختلف، خصوصا عضلات اسکلتي و قلبي و سيستم اعصاب مرکزي براي مدتهاي طولاني يا تمام عمر ميزبان دوام مي يابد.  با شيوع جهاني ايدز، توکسوپلاسما به عنوان يک پاتوژن فرصت طلب از عوامل متعدد مرگ و مير بيماران ايدزي شناخته شد. عوارض اصلي توکسوپلاسموزيس در بيماران ايدزي انسفاليت توکسوپلاسمايي است. حدود 20 تا 47% افراد سرم مثبت آنتي بادي بر عليه توکسوپلاسما، به انسفاليت توکسوپلاسمايي دچار مي‌شوند. توکسوپلاسما تا قبل از ظهور همه گيري ايدز نقش نسبتاً کمي در ايجاد بيماري در افراد سالم داشت، اما از اهميت بالايي براي مادران باردار و افراد دچار نقص ايمني برخوردار بود. از آنجايي که توکسوپلاسما مي تواند بدون ايجاد بيماري آشکاري در بافت ها کيسته شود، در بيماران نيازمند پيوند عضو، عفونت هاي نهفته بافت‌هاي پيوندي نیز بعنوان مشکلي اساسي مطرح است.

- پنج زير مجموعه کلاسيک و عموماً شناخته شده بيماري عبارت اند از:

1. توکسوپلاسموزيس مادرزادي ،که با ضايعات پايدار نوزاد همراه است.

2. لنفادنيت توکسوپلاسمايي مزمن، که يک عفونت خفيف خود محدود مي باشد.

3. التهاب شبکيه و مشيميه چشم يا رتينوکوروئيديت.

4. انسفالوميليت.

5. شکل موضعي يا منتشره بيماري که اغلب در بيماران دچار نقص ايمني مانند نقص ايمني به دلايل دارويي مشاهده مي شود.

علاوه بر موارد فوق امروزه شکل جديدي را براي اين بيماري قائل گشته اند که به توکسوپلاسموزيس مرتبط با ايدز موسوم بوده و به صور زير مشاهده  مي شود:

1. در گيري چند کانوني سيستم اعصاب مرکزي شامل اختلالات کانوني و صرع.

2. عفونت طناب نخاعي.

3. پان انسفاليت سريعاً کشنده.

4. بيماري ريوي همراه تب، سرفه و تنگي نفس که از نظر باليني با ذات الريه پنوموسيستيس کاريني غير قابل تشخيص است.

5. گرفتاري چشمي که يک کوريورتينيت نکروز کننده شاخص است.

6. توکسوپلاسموزيس خارج جمجمه اي منتشر.

7. بيماري حاصل از تکثير توکسوپلاسماگوندي در خارج از سيستم اعصاب مرکزي.

در دوران بادراری توکسوپلاسموز مشکلي جدي و بالقوه براي جنين به شمار مي رود. حدود 25% موارد آلودگي اکتسابي مادر در سه ماهه اول بارداري به عفونت مادرزادي جنين، منجر مي شود که معمولاً به سقط خود بخودي، تولد نوزاد مرده و يا بيماري شديد جنين ختم مي‌شود. در صورت عدم درمان توکسوپلاسموز در سه ماهه سوم بارداري، احتمال عفونت مادر زادي به 65 درصد افزايش يافته، ولی شدت بیماری کاهش پیدا می کند و بسياري از نوزادان دچار عفونت تحت باليني مي‌گردند.

يكي از روشهای شناسایی مراحل حاد عفونت توکسوپلاسما استفاده از تست Anti-Toxoplasma IgG avidity  است. بعضي مواقع به دلايل مختلف ارزيابي IgM Anti-Toxoplasma صرفا براي مراحل حاد توكسوپلاسما گوندي مفيد نيست كه از آن جمله مي توان به پاسخ هاي طولاني مدت کلاس IgM، تاخير در توليد اين آنتي بادي و يا پاسخ هاي غير اختصاصي پلی کلونال گوناگون نام برد. در سال هاي اخير كشف روش IgG avidity در بررسي عفونت هاي اخير با انگل توكسوپلاسما گوندي راهكاري مناسب براي اين موضوع است كه فقط به ارزيابي آنتي بادي از کلاس IgG مي پردازد. در اوايل عفونت IgG تولید شده اویدیتی یا تمایل کمی در اتصال به آنتي ژن دارد (Low avidity) و با ادامه عفونت تمايل آنتي بادي مذكور براي آنتي ژن انگل توكسوپلاسما افزايش مي يابد و در حالت اویدیتی بالا (High avidity) قرار مي‌گيرد كه نشانه عفونت طولاني مدت مي‌باشد که از این حالت برای تفکیک عفونت حاد از مزمن توکسوپلاسما در موارد بیماری مخصوصا در مادران باردار می‌توان سود جست. تست Toxoplasma IgG avidity با دستگاه‌های اتوماتیک به روش کیلومینسانس بصورت روزانه در آزمایشگاه دکتر شریفی انجام می‌شود.

آزمایش Toxoplasma IgG avidity در آزمایشگاه دکتر شریفیف یکی از بهترین آزمایشگاه در اصفهان بصورت اورژانسی  و روزانه انجام می گیرد.

طلاعات تماس آزمایشگاه

آدرس آزمایشگاه دکتر شریفی در اصفهان

اصفهان- دروازه شیراز -ابتدای چهار باغ بالا - روبروی استخر انقلاب- بست دادستان

تلفن آزمایشگاه در اصفهان

031- 36627651, 36627649

فاکس آزمایشگاه در اصفهان

031- 36627651, 36627649

ایمیل آزمایشگاه در اصفهان: info@drsharifi-lab.com

تماس مستقیم با مدیریت آزمایشگاه: 09384709398

پاسخ دهی به سوالات آزمایشگاهی بیماران فقط با پیامک: 09384709205

 کانال تلگرام:

telegram.me/drsharifilab

اینیستاگرام:

@drsharifilab

You have no rights to post comments

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران