آزمایش M2PK

تست M2-PK    

  Tumor Type M2 Pyruvate Kinase (M2-PK) ELISA

سرطان روده دومین عامل مرگ و میرناشی از سرطان می باشد. امروزه از روش های رایج و روتین جهت تشخیص سرطان روده بزرگ (CRC) می توان به کولونو اسکوپی که روشی تهاجمی و دردناک است و در برخی موارد بدلیل محدودیت دید دارای نتایج منفی کاذب می باشد وهمچنین آزمایش های
g-FOBT و i-FOBT اشاره کرد که این دو روش و آزمایش نیز دارای محدودیت هایی چون تأثیر تغذیه بر نتیجه آزمایش، حساسیت تشخیصی پایین در تشخیص آرنوماها و کارسینوماها (%50- %13) و همچنین قادر به تشخیص تومورهای بدون خونریزی نمی باشند.

M2-PK یک ایزوآنزیم پیرووات کیناز اختصاصی و آنزیم کلیدی در مسیر گلیکولیز است که تبدیل فسفوانول پیرووات (PEP) به پیرووات را کاتالیز می‌کند که بسته به نوع بافت و متابولیسم خاص آن بافت، انواع مختلفی از ایزوآنزیم‌های پیرووات کیناز مثل M1 ، R و L بیان می‌شوند اما در حین تشکیل تومور ایزوآنزیم های اختصاصی بافت ناپدید و برخلاف آن ایزوآنزیم پیرووات کیناز تیپ M2 دایمریک (Tumor-M2-PK) بیان شده که با انکوپروتئین‌های انسانی واکنش می دهد.

تست M2-PK، آزمایشی با حساسیت و اختصاصیت بالا در در تشخیص سرطان روده بزرگ می باشد. این تست می‌تواند تومورها و پولیپ‌های کولورکتال خونریزی دهنده و غیر خونریزی دهنده را تشخیص دهد و به طور چشمگیری از حساسیت بالاتری نسبت به سایر تست‌های رایج غربالگری سرطان کولورکتال برخوردار می‌باشد.

نوع مواد غذایی مصرفی تاثیری در نتیجه تست ندارد، بنابراین رژیم غذایی خاصی قبل از انجام آزمایش مورد نیاز نمی‌باشد. در این تست آنزیم M2-Pyruvate Kinase در مدفوع شناسایی می‌شود.

جدول: میزان حساسیت M2-PK در مقابل OB در تشخیص ضایعات روده بزرگ

 

میزان حساسیت

 

M2-PK test

Faecal Occult blood test

بیماری

 

 

سرطان کولورکتال

91%

21%

پولیپ > 1 سانتی متر

60%

20%

پولیپ < 1 سانتی متر

20%

0 %

- نتیجه منفی (Non-reactive):

افزایش سطح M2-PK در زمان نمونه گیری حادث نشده است. زمانیکه تست منفی می‌گردد و علایم بیماری از جمله دردهای متناوب در ناحیه زیرشکم، حرکات غیرعادی روده، کاهش وزن و یا دیده شدن خون در مدفوع وجود داشته باشد بایستی از سایر روشهای تشخیصی نیز سود جست.

- نتیجه مثبت (Reactive):

افزایش سطح M2-PK در زمان نمونه گیری حادث شده است. سطح بالای M2-PK در نمونه می‌تواند بیانگر پولیپ‌های کولورکتال و یا سرطان کولورکتال باشد. افزایش M2-PK همچنین ممکن است در برخی موارد در بیماریهای التهابی حاد و مزمن روده نیز حادث شود.

*  سایر روشهای تشخیصی مانند کولونوسکوپی، CT یا اولتراسوند برای تائید تشخیص در موارد مثبت تست نیاز است.

*  این تست جایگزینی برای کولونوسکوپی محسوب نمی‌شود.

 

 تست M2-PK بصورت روزانه در آزمایشگاه دکتر شریفی یکی از بهترین آزمایشگاه اصفهان انجام می‌شود.

آدرس: دروازه شيراز، ابتداي چهار باغ بالا، روبروي استخر انقلاب- آزمایشگاه دکتر شریفی-  (6 خط)  36617196-031

ساعات کار آزمایشگاه: 6:30 صبح الی 12 شب، همه روزه حتی روزهای تعطیل 

You have no rights to post comments

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران