سرطان پستان

مارکرهای پیش‌آگهی سرطان پستان

 IHC

سرطان پستان یکی از شايعترين سرطان های خاص يك محل، در زنان و پس از سرطان ریه دومین عامل عمده مرگ ناشي از سرطان در زنان 59-20 سال مي‌باشد. این بیماری 26 درصد تمام سرطان‌های تازه تشخیص داده شده در زنان را تشکیل داده و مسئول 15 درصد مرگ‌های وابسته به سرطان در زنان می‌باشد. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی سالانه بیش از 2/1 میلیون بیمار مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شده و بیش از 500 هزار نفر در اثر این بیماری فوت می‌کنند.

معیارهای پیش آگهی (پروگنوستيك)، بيولوژيك و كلينيكال هستند كه با بقاي كلي بیمار در ارتباط است. علاوه بر برخي از خصوصيات كلينيكوپاتولوژيك مثل اندازه تومور، مرحله‌بندی تومور، درجه کارسینوم، نوع بافت شناختی کارسینوم، میزان رشد تومور، اندازه ضایعه اولیه، درجه هيستولوژيك و وضعيت درگيري غدد لنفاوي كه در پيش آگهي سرطان پستان موثرند، برخي بيوماركرها نيز اطلاعاتي در مورد عاقبت بيماري و نحوه مدیریت آن ارائه مي‌دهند.
مارکرهای PR, ER, P53, Ki67, HER-2/neu از جمله بيوماركرهايي هستند كه درپیش آگهی بیماران مبتلا به سرطان پستان دخیل هستند و در كشور ما به طور روتين سنجيده مي‌شوند. تومورهایی که HER-2/neu را بیش از حد بیان می‌کنند یا موتاسیون ژن‌های P53 را دارند، پیش‌آگهی بدتری دارند. یکی از جالب‌ترین و بحث‌انگیزترین نشانگرهای زیستی که چه به عنوان عامل تعیین پیش آگهی و چه به صورت عامل تخمین زننده پاسخ‌دهی به درمان در سرطان پستان مورد توجه فراوان قرار گرفته است پروتوانکوژنHER-2/neu است (پروتوانکوژنها ژنهای طبیعی هستند که دستور حرکت را در کنترل تقسیمات سلولی صادر می نمایند). اگر این پروتوانکوژن به هر دلیل دچار جهش و افزایش فعالیت شود، تبدیل به انکوژن HER-2 می‌شود که باعث رشد غیرقابل کنترل و تقسیمات مکرر سلول می‌شود. فعالیت بیش از حد HER-2 در حدود 30-20 درصد موارد سرطان پستان رخ می‌دهد که با روش ایمنوهیستوشیمی (IHC) و CISH قابل اندازه‌گیری است. وضعیت HER-2 مثبت تخمین زننده سرعت رشد بیشتر تومور، خاصیت تهاجمی بیشتر و قدرت متاستاز بالاتر و در نتیجه طول دوره بدون بیماری کوتاه‌تری خواهد بود. در مقابل ژنهایی که دستور حرکت می دهند ژنهایی نیز وجود دارند که دستور ایست می‌دهند که به آنها ژنهای سرکوب کننده تومور می گویند. اگر سلولی دچار جهش در ژنهای سرکوب کننده خود شود توانایی توقف را از دست می دهد. توقف برای سلولها الزامی است چرا که به سلول اجازه می دهد هر گونه آسیب به DNA را شناسایی و ترمیم نماید و این ترمیم باید قبل از ورود سلول به مرحله بعدی تکثیر سلولی انجام شود تا از ورود سلولهای بیمار به مرحله بعدی رشد جلوگیری شود.

در آزمایشگاه دکتر شریفی تمامی تست های پروگنوستیک سرطان پستان شامل IHC و CISH بصورت روزانه انجام می‌شود

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

فرم ورود به آزمایشگاه دکتر شریفی

اشتراک در خبرنامه آزمایشگاه دکتر شریفی

لصفا ایمیل و نام خود را وارد کنید تا از جدیدترین مطالب پزشکی آگاه شوید!
پوشه اسپم ایمیل خود را چک نمائید! آزمایشگاه دکتر شریفی در اصفهان