آزمایش تشخیص بارداری

 آزمایش بارداری و تشخیص حاملگی

 

معمولترین، آسانترین، کم هزینه ترین و سریعترین روش تشخیص بارداری، اندازه گیری هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا   hCG: human Chorionic Gonadotropin  در ادرار یا با استفاده از روشهای سرولوژی در سرم می‌باشد.

شروع بارداری

برای تلقیح و آغاز بارداری، تخمک از تخمدان زن آزاد می‌شود. این اتفاق ۱۴ روز قبل شروع قاعدگی بعدی است. تخمک می‌تواند ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن زنده بماند و بعد از این مدت میمیرد و جذب یا دفع می شود. برای باردار شدن، اسپرم بایستی طی این زمان به تخمک برسد و آن را باردار نماید. اسپرم حداکثر تا نزدیک به ۷ روز در واژن زنده می‌ماند. بنابر این اگر ۷ روز قبل یا در طی یا بعد از تخمک گذاری، رابطه جنسی برقرار شود شانس بارداری وجود دارد. بر اساس پیشنهاد پزشکان، اگر زن و مرد قصد بچه دار شدن و حاملگی را دارند، برای گرفتن نتیجه بهتر، باید هر دو تا سه روز طی هر ماه رابطه برقرار نمایند  و نیازی به حساب کردن روز تخمک گذاری و نیز رابطه جنسی کنترل شده نیست چرا که با این کار بیشتر استرس ایجاد می کند که شانس موفقیت کاهش می‌یابد. حدود ۷ روز بعد از لقاح غلظت هورمون HCG در ادرار زن به حدی می‌رسد که قابل اندازه‌گیری می شود. البته این در زنان مختلف متفاوت است ولی بسته به کیفیت و و حساسیت کیت های اندازه‌گیری می‌تواند بیشتر یا کمتر هم باشد.

هورمون HCG

هورمون HCG در دوران بارداری، توسط سلول های سینسیشیوتروفوبلاست (Syncytiotrophoblast) جفت سنتز شده و در سرم و ادرار قابل تشخیص و اندازه گیری است. هورمون HCG ۳ تا ۵ روز بعد از عقب افتادن زمان قاعدگی یا پریودMenstrual cycle در ادرار و قبل از آن، در سرم زن باردار قابل تشخیص می باشد، و حدود 2 هفته بعد از زایمان طبیعی، در سرم ناپدید می شود و قابل تشخیص نخواهد بود.

راهنمای غلطت های هورمون HCG در طول بارداری

LAM : تعداد هفته‌هایی که از اولین روز آخرین قاعدگی گذشته است

سه هفته از LMP گذشته: ۵۰-۵ mIU/ml

چهار هفته از LMP گذشته: ۴۲۶-۵ mIU/ml

پنج هفته از LMP گذشته: ۷۳۴۰-۱۸ mIU/ml

شش هفته از LMP گذشته: ۵۶۵۰۰-۱۰۸۰ mIU/ml

هفت تا هشت هفته از LMP گذشته: ۲۲۹۰۰۰-۷۶۵۰ mIU/ml

نه تا دوازده هفته از LMP گذشته: ۲۸۸۰۰۰-۲۵۷۰۰ mIU/ml

سیزده تا شانزده هفته از LMP گذشته: ۲۵۴۰۰۰-۱۳۳۰۰ mIU/ml

هفده تا بیست و چهار هفته از LMP گذشته: ۱۶۵۴۰۰-۴۰۶۰ mIU/ml

بیست و پنج تا 40 هفته از LMP گذشته: ۱۱۷۰۰۰-۳۶۴۰ mIU/ml

زن غیر باردار: <۵ mIU/ml

بعد از یائسگی: <۵/۹ mIU/ml

نکته: این اعداد به عنوان راهنما ارائه شده است و افزایش هورمون HCG در هر فرد متفاوت می‌باشد. مقدار مطلق به اندازه سیر تغییرات اهمیت ندارد.

سونوگرافی

در روش تشخیص بارداری با سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌شود. این امواج اولتراسوند به توسط وسیله‌ای که روی شکم مادر یا داخل واژن قرار داده می‌شود تولید و به بدن منتقل می‌شود. تشخیص و دیده شدن ساک حاملگی که اولین علامت حاملگی در سونوگرافی می‌باشد سی و دو تا سی و پنج روز پس از LMP در سونوگرافی ترانس ابدومینال امکانپذیر است. معمولاً سطح هورمون BHCG در این زمان MIU/ML ۱۵۰۰-۵۰۰ می‌باشد. در سونوگرافی ترانس ابدومینال دیده شدن کیسه زرده و تشخیص ضربان قلب جنین ۷-۵/۶ هفته بعد از LMP امکان‌پذیر می باشد. سونوگرافی ترانس واژینال حدودا ۶-۴ روز زودتر قادر به تشخیص موارد فوق است.

روش سونوگرافی در بررسی حاملگی و محل آن، سن جنین، چندقلو بودن جین، سلامت اندامها، جنسیت جنین، میزان مایع آمنیوتیک و محل جفت نیز به کار گرفته می شود. تخمین سن بارداری در سونوگرافی با اندازه‌گیری شاخص هایی مثل طول فمور و قطر بین آهیانه‌ای انجام می شود. در سونو گرافی می‌توان حتی حرکات جنین و اعضای درونی آن را نیز مشاهده و بررسی کرد. ضربان قلب جنین از هفته‌ ۵ الی ۶ بارداری قابل مشاهده است.

 

 

 

You have no rights to post comments

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران