طریقه نمونه گیری برای آزمایش

نحوه نمونه گیری در آزمایشگاه طبی

 

چگونه نمونه مدفوع جهت آزمایش مدفوع برای آزمایشگاه تهییه نمائیم

مناسبترین نمونه مدفوع برای آزمایش مدفوع، نمونه ایست که در ظرف در بسته، بدون اینکه با آب یا ادرار آلوده شود است. ضمنا نباید مدفوع را از کاسه دستشویی برداشت یا مدفوعی که مدتی از دفع آن گذشته و آغشته به خاک شده و یا حشراتی مانند مگس روی آن نشسته استفاده شود. بعد از گرفتن نمونه مدفوع هر چه سریعتر باید به آزمایشگاه رسانده شود. مدفوع اسهالی باید تا 20 دقیقه بعد از دفع آزمایش شود در غیر اینصورت جواب آزماش قابل اعتماد نیست. از دفع مدفوع تا انجام آزمایش نمونه باید در یخچال 4 درجه نگهداری شود.

نمونه هایی مدفوعی که جهت انجا رنگ آمیزی هستند و نیاز به فیکساتیو یا تثبیت کننده دارند باید در فیکساتور مخصوص رنگ آمیزی نگهداری شوند. برای رنگ آمیزی زیل نلسون اصلاح شده جهت تشخیص کریپتوسپوریدیوم فیکساتیو مناسب و روتین فرمالین 10 درصد است. برای رنگ آمیزی تری کرم و تری کرم اصلاح شده جهت تشخیص آمیب ها (آمیب هیستولیتیکا) و تاژکداران روده ای و تهییه لام، فیکساتیو مناسب و روتین محلول شائودین (Schaudinn's ) است. جهت استخراج DNA از مدفوع فیکساتور دی کرومات پتاسیم گزینه مناسبی است هر چند از فریز کردن در 70- درجه نیز می توان استفاده کرد.

چگونه نمونه ادرار راندوم یا تصادفی جهت آزمایش ادرار برای آزمایشگاه تهییه نمائیم

مناسب ترین نمونه ادرار راندوم یا تصادفی برای انجام آزمايش های آنالیز ادرار ، نمونه های است که بيماردر اول صبح بعد از بيدار شدن ازخواب تهییه نمايد و اگر در طول روز مجبور به نمونه گيری ادرار راندوم شد بهتر این استکه  حداقل چند ساعتی از آخرين ادرار او گذشته باشد و در اين فاصله  زمانی هم در حد عادی از مايعات استفاده شود.

چگونه نمونه ادرار 12 ساعته جهت آزمایش آنالیز ادرار برای آزمایشگاه تهییه نمائیم

نکته: مشخصات پرینت شده ی روی برچسب ظرف نمونه گيری ادرار 12 ساعته را چک نمائيد تا از صحيح بودن آن اطمینان حاصل شود.

نکته دیگر: روز و تاریخی را برای جمع آوری ادرار ١٢ ساعته برگزینید که در خانه یا جای ثابتی دیگری باشيد و از فعاليت های شدید فيزیکی ( دویدن، محروميت از غذا ، استرس ، ورزش های سنگين و...) پرهیز نمایید.

نکته بعد: خوردن و آشاميدن خودتان را در شرایط معمول روزانه نگهدارید، بدیم معنی که از چند روز قبل از نمونه گیری از غذای معمول و آب به اندازه کافی استفاده کنید. ادرار را درظرفی که آزمایشگاه در اختيار شما قرار می دهد، جمع آوری کنید. اگر مشاهده کردید مایع یا پودری درون ظرف جمع آوری وجود دارد، آن را دور نریزید یا نشویید.

نکته: در صورتی که نياز بود از چند روز قبل ازخوردن برخی غذاها مانند چای، قهوه، کاکائو، وانيل وشکلات ،داروهایی همچون کافئين، اپی نفرین، لوودوپا، ليتيم، نيتروگليسيرین، کلونيدین، ایمی پرامين، مواد حاجب جهت رادیوگرافی ید دار و... خودداری کنید.

نکته مهم: تاریخ و زمانی را که به عنوان روز جمع آوری ادرار ١٢ ساعته انتخاب نمائید که از یک مبدا زمانی مثلاً ٨ صبح شروع شود (ابتدا ادرار خود را کاملاً بيرون تخليه کرده واز آن به بعد جمع آوری ادرار درون ظرف را شروع کنید) و تا ١٢ ساعت دیگر، یعنی ٨ شب یا از ٨ شب تا ٨ صبح تمامی ادرار خود را درون ظرفی که در اختيارتان قرار داده ایم خالی نمائید. لازم است ظرف ادرار ١٢ ساعته در حین جمع آوری در محلی تاریک و خنک نگهداری شده و بعد از اتمام نمونه گیری در اسرع وقت به آزمایشگاه انتقال یابد.

 چگونه نمونه خون تام دفيبرينه جهت آزمایشات مختلف برای آزمایشگاه تهییه نمائیم

داخل يک ارلن ٥٠ تا ١٠٠ سی سی چند عدد پرل شيشه ای ریخته  و تقریبا ١٠ سی سی  خون از ديواره ارلن اضافه نموده  و پس از مخلوط کردن با پرل ها تقریبا ٢٠ تا ٣٠ دقيقه با روتاتور با دور ١٣٠ تا ١٤٠ در دقيقه چرخانده شود يا حدود ٢٠ تا ٢٥ دقيقه حرکت هشت لاتین روی سطح صاف برای ارلن انجام شود. بدين ترتيب فيبرين دور پرل ها جمع شده و خون آزاد  خواهد شد که جهت انجام آزمايش ها، نگهداری و يا انتقال اقدام می گردد.

 ---------------------------------------------------------------------------

منبع:  Garcia Diagnostic medical parasitology، noorlab

استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع، نویسنده و لینک این صفحه امکانپذیر است

گردآوری و ترجمه: دپارتمان تحقیق و توسعه آزمایشگاه دکتر شریفی، آزمایشگاه در اصفهان

 

You have no rights to post comments

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران