آزمایش CA125 و HE4

تومور مارکر CA125 و HE4 

 ریسک ابتلا به سرطان تخمدان کم است ولی با افزایش سن آن نیز افزایش می یابد. سرطان تخمدان بیشتر از سایر سرطانهای سیستم تولید مثلی مرگ بیمار را در پی دارد. عواملی که ریسک سرطان تخمدان را بالا می برد عبارتند از: سابقه فامیلی سرطان پستان، نازایی، سرطان تخمدان، غذای پرچرب، سرطان روده بزرگ، سرطان رحم، ، اندومتریوز، سابقه سرطان پستان یا روده بزرگ، سن بالا (زنان ۵۵ سال و مسن تر پرخطرترند)، ژنهای غیر طبیعیBRCA 1یا BRCA 2 نداشتن هیچ فرزندی و نهایتا سابقه نازایی. زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف نموده اند و نیز حداقل یک فرزند را دارند وا شیردهی نیز داشته اند کمترین ریسک را دارند.

تشخیص و تائید سرطان تخمدان در مراحل اولیه مشکل می باشد تا اینکه نهایتا به مراحل پیشرفته برسد. هیچ آزمایش تشخیصی مناسبی برای بیمار یابی موجود نیست. شاید پزشک در معاینات لگنی متوجه کیستی در یک یا هر دو تا از تخمدان ها شود که باید سریعا بررسی های تکمیلی انجام شود. آزمایشCA125  یک آزمایش خونی بیماریابی یا غربالگری است. بدین معنی که چون می تواند بواسطه سلول های توموری تولید شود ولی این ماده در سایر موارد نیز مانند اندومتریوز و میوم رحمی و یا بدون هیچ دلیلی هم تولید می شود و مواد دیگر مانند  aFP،LDH  ،BHCG  ،  HE4  نیز در این حین تولید می شوند اگرچه احتمال کمی وجود دارد که سرطانی در کار باشد.

کنسر یا سرطان تخمدان یک بیماری خاموش محسوب می شود که هیچ نشانه اولیه زودرس ندارد .تحقیقات دهه اخیر نشان داده است که بیشتر زنان قبل از تشخیص تقریبا ۳ ماه یا بیشتر بعضی از نشانه های هشدار برای سرطان تخمدان که شامل: احساس ناراحتی در ناحیه لگن، نفخی که قابل توجیه نیست ، سوء هاضمه، خونریزی نامنظم از رحم و نیز تورم شکم است بنابراین در صورتی که نشانه های فوق موجود باشد و یا این علایم از بین نروند و یا بطور متناوب باشند و در طی زمان بدتر شوند حتما باید به پزشک مراجعه شود و تحت بررسی ومعاینه بیشتر قرار بگیرند.

تشخیص سرطان تخمدان: در صورتی که هریک از علایم سرطان تخمدان دیده شود باید توسط پزشک معاینه بشود و نوعی از تصویر برداری شبیه سونوگرافی واژینال درخواست بشود سطح مارکرهای تومور یا تومور مارکرهای تخمدانی بررسی شود .

دقیقترین و روش استاندارد تشخیص سرطان تخمدان بیوپسی در حین انجام جراحی و نهایتا پاتولوژی است.

درمان
درمان سرطان تخمدان بر اساس استیج سرطان و میزان گسترش سرطان انجام می گیرد . عمل جراحی و انجام آزمایش های مختلف جهت مرحله بندی سرطان تخمدان بکار خواهد رفت. در خانم های جوان اگر سرطان محدود به یک تخمدان باشد فقط یک تخمدان خارج خواهد شد ولی در صورتی که دو تخمدان باهم درگیر باشند قبل از عمل جراحی تخمک های خانم جوان بایستی برای فریز نمودن و نگهداری آماده شوند تا در آینده جهت بچه دارشدن استفاده شوند.

 آزمایش  HE4

آزمایش HE4  بمنظور تعیین خطر یا ریسک سرطان اپی تلیال تخمدان مخصوصا به همراهی اندازه آزمایش CA125، در زنانی که با توده پلویک pelvic در دوران قبل و نیز پس ازمنوپوز یا یائسگی سودمند است. این تومور مارکر سرمی با روش آزمایش ELISA انجام می شود و می تواند به منظور پایش و بررسی پاسخ درمانی در بیماران مبتلا به توده های تخمدانی کمک کننده تشخیص باشد. آزمایش HE4 دارای حساسیت 67% و اختصاصیت 96% بوده بر اساس معیاره ایی مانند، توده های لگنی قبل و بعد منوپوز یا یائسگی تعیین ریسک میکند.

 

You have no rights to post comments

آدرس ما : ایران - اصفهان - دروازه شیراز - ابتدای چهار باغ بالا - بن بست دادستان - آزمایشگاه دکتر شریفی
طراحی سایت : وب @ ایران