آزمایشگاه تشخیص طبی در اصفهان ، آزمایش زگیل تناسلی ، آزمایشات بارداری در اصفهان ، بهترین آزمایشگاه در اصفهان ، آزمایش hpv در اصفهان ، آزمایش کبد چرب ، بهترین آزمایشگاه اصفهان

NMP-22

آزمایش غلبارگری سرطان مثانه با استفاده از NMP-22 برای تشخیص سرطان مثانه در آزمایشگاه دکتر شریفی

سرطان مثانه ششمین سرطان شایع در جوامع بشری بوده و نیازمند تشخیص زودرس برای مدیریت هر چه بهتر درمانی می باشد. بروز این سرطان در مردان سه برابر بیشتر از زنان است. سیگار کشیدن به عنوان یک ریسک برای سرطان مثانه مطرح است. حدود 80% سرطان مثانه بصورت تومورهای سطحی دیده می شوند و از این میان سرطان سلولهای پوششی مثانه (TCC: Transitional Cell Carcinoma) بیشتر از سایر سرطانها شایع و بیشترین موارد عود مجدد و گسترش تومور در آن دیده می شود. بازگشت این سرطان طی پنج سال بعد از درمان 70% می باشد و درمان و مراقبت این بیماری نیازمند پیگیری بلند مدت خواهد بود.
امروزه تشخیص و شناسایی تومور مثانه نیازمند سیتوسکوپی و سایر آزمایشات سیتولوژیک است. موثرترین روش سیتوسکوپی و بیوپسی مخاط مثانه برای تشخیص TCC می باشد ولی این روش تهاجمی و دارای حساسیت پائین در تشخیص تومورهای مراحل اولیه است. روشهای سیتولوژیک دارای ویژگی بالا برای درجات بالای TCC بوده ولی دارای حساسیت پائینتری در تومورها و دیسپلازیهای های مراحل اولیه خواهد بود( 11 تا 17%). به هر حال دیسپلازی های درجه بالا به راحتی قابل تشخیص است.
متاسفانه روشهای سیتولوژیک به تنهایی یا همراه سایر روشها برای تشخیص زودهنگام تومور و حتی عود بیماری چندان کارامد نیستند. روشهای غیر تهاجمی که برای شناسایی آنتی ژنهای دفعی تومور در ادرار بکار می روند بسیار مورد توجه کلینسین ها می باشد.

Nuclear Matrix Protein: NMP

پروتئین ماتریکس هسته ای یا NMP نقش موثری در عملکرد هسته سلول و همانندسازی DNA دارد. افزایش قابل توجه در میزان NMP در تغیرات نئوپلاسمی و پیشرفت آن در سرطان پستان، کولون و مثانه نشان داده شده است. پروتئین های محلول مانند NMP آزاد شده در ادرار را می توان توسط آنتی بادی های علیه اپی توپهای خاص این پروتئین (NMP-22) شناسایی کرد.
ویژگی این روش برای TCC مرحله یک 52% در مقایسه با 17% در روشهای سیتولوژیک می باشد که نتیجتا روش دقیقتری برای شناسایی سرطان مثانه در اوایل بیماری خواهد بود. در مراحل پیشرفته سرطان مثانه نتایج بسیار عالی برای تشخیص این نئوپلازی در مقایسه با روشهای تهاجمی بدست داده است.
ریسک بازگشت بیماری بعد از درمان را هم می توان با استفاده از NMP-22 تعین کرد. افرادی که بعد از درمان NMP-22 منفی دارند ریسک پائین برای بازگشت بیماری دارند و در نتیجه لزوم استفاده از روشهای تهجمی برای پیگیری بازگشت بیماری کمتر خواهد بود.
بطور کلی NMP-22 می تواند در مراحل ابتدایی سرطان مثانه، آن را تشخیص داده و می تواند کمک شایانی برای مدیریت درمان هرچه موفقتر این نئوپلاسم بکند.

اندیکاسیونهای تست:

مانیتورینگ بعد از جراحی برای افرادی که سرطان مثانه تشخیص داده شده اند.
تست زمیمه ای برای ارزیابی علایم مستمر برای سرطان مثانه

مزایای این تست:

1- غیر تهاجمی
2- حساسیت بالا در سرطانهای مراحل ابتدایی
3- قابلیت انجام بعد از 5 روز از جراحی یا سیتوسکوپی
محدودیت ها:
1- موارد مثبت کاذب در موارد عفونت های و کیستهای بافت بینابینی مجاری ادراری
2- بعد از تمرینات سخت ورزشی و بدنی میزان NMP -22 افزایش نشان می دهد
3- کاتتر گذاری می تواند باعث افزایش NMP-22 شود
این تست از سال 2000 در کانادا انجام می شود
نمونه گیری ادرار در هر زمانی قابل انجام است. خود شخص می تواند نمونه ادرار خود را بگیرد. نمونه سریعا بعد از اخذ برای جلوگیری از تجزیه این پروتئین بایستی سریعا انجام شود.

References:
Miyanaga, N. et al. Eur. Urol. 31:163-168 (1997)
Zippe, C. et al. J. Urol. 161: 61-65 (1999)
Landman, J. et al. Urology 52 (3): 398-402 (1998)

ایمونولوژی و فلوسایتومتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *