آزمایشگاه تشخیص طبی در اصفهان ، آزمایش زگیل تناسلی ، آزمایشات بارداری در اصفهان ، بهترین آزمایشگاه در اصفهان ، آزمایش hpv در اصفهان ، آزمایش کبد چرب ، بهترین آزمایشگاه اصفهان

Scotch tape test

آزمایش چسب اسکاچ برای تشخيص آلودگي ناشي از كرمك يا كرم سنجاقي یا انتروبیوس ورمیکولاریس و یا اوکسیور صورت مي گيرد. از آنجایی كه اين كرم شب ها از مقعد خارج شده و در اطراف مقعد و چينهاي دور تا دور مقعد تخم گذاري مي كند. لذا بهتر است نمونه گيري چسب اسکاچ برای تشخیص کرمک در صبح قبل از رفتن به حمام يا توالت صورت بگيرد. در اینصورت احتمال تشخيص تخم هاي کرمک توسط آزمايشگاه بيشتر خواهد دبود. کرمک هنوز هم شیوع بالایی در جوامع انسانی دارد بگونه ای که هم در جوامع فقیر و هم در جوامع ثروتمند شیوع دارد. انتروبیوس (کرمک) باعث خارش در ناحیه مقعد در کودکان و حتی بزرکسالان شده که عوارضی مانند بیقراری و بیخوابی در کودکان را در پی خواهد داشت. اوکسیور یا کرمک به راحتی توسط آزمایشگاه قابل تشخیص بوده و تست اسکاچ ازمایشی بسیار ساده است. اگر کودکتان ناحیه مقعد خود را می خواراند و بیقراری می کند چه بسا با یک آزمایش ساده مایه آرامش او شوید. برای مطالعه بیشتر در باره علایم و عوارض کرمک اینجا را کلیک نمائید.

لطفاً جهت نمونه گيري موارد زير را مطالعه و حتما رعایت نمائيد:

1- لام شيشه اي از آزمايشگاه بعد از پذیرش تحويل بگيريد.
2- سعی کنید انگشتان یا دستانتان با سطح لام تماس نداشته باشد
3- دستهاي خود را با دقت با آب و صابون بشوئيد.
4- بيمار را (معمولا بچه ها) روي شكم بخوابانيد يا به او بگوئید در حالت چهار دست و پا قرار گیرد تا قسمت پشت و مقعد بيمار در دسترس نمونه گير قرار داشته باشد.
5- مقداری نوار چسب اسكاچ (چسب شيشه اي معمولی که در همه خانه ها وجود دارد) به طول 10 سانتيمتر جدا كرده و از 2 طرف آنرا بگيريد. قسمت چسبی نوار چسب به دستتان یا هر جای دیگری تماس پیدا نکند.
6- چسب را مكرراً روي مقعد و چين هاي دور مقعد بچسبانيد و جدا كنيد. حین چسباندن روی مقعد کمی با انگشت چسب را بفشارید.
7- سپس چسب را بدون اینکه قسمت چسبی آن به دستتان یا جایی بخورد انرا صاف روي لام شيشه اي بچسبانيد و داخل دستمال کاغذی بپيچيد و به آزمايشگاه تحويل دهيد.
آزمایش چسب اسکاچ برای تشخیص کرمک بصورت روزانه در آزمایشگاه دکتر شریفی، آزمایشگاه در اصفهان انجام می شود. این آزمایش هم می تواند با دستور پزشک و یا درخواست شخصی فرد انجام شود.

میکروب، قارچ و انگل شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *