دانستنی های جامع آزمایش HPV ( زگیل تناسلی ) در زنان و مردان

آزمایش HPV

آزمایش HPV

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع‌ترین عفونت مقاربتی است که برخی از تأثیرات ناشی از ویروس HPV را می‌توان با واکسن‌های HPV پیشگیری کرد.

HPV شایع‌ترین عفونت مقاربتی (STI) است. HPV ویروسی متفاوت از HIV و HSV (تبخال) است. در سال 2018 حدود 43 میلیون عفونت HPV وجود داشت که بسیاری از آنها در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی بودند. انواع مختلفی از HPV وجود دارد. برخی از آنها می‌توانند باعث مشکلات سلامتی از جمله زگیل تناسلی و سرطان شوند. اما واکسن هایی وجود دارند که می‌توانند از بروز این مشکلات سلامتی جلوگیری کنند.

علائم:

در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن شما عفونت HPV را قبل از ایجاد زگیل شکست می‌دهد. هنگامی که زگیل ظاهر می‌شود، بسته به نوع HPV که درگیر است، ظاهر آنها متفاوت است:

 • زگیل ناحیه تناسلی: اینها به صورت ضایعات مسطح، برجستگی‌های کوچک شبیه گل کلم یا برآمدگی‌های ساقه مانند ظاهر می‌شوند. در زنان، زگیل تناسلی بیشتر در ناحیه فرج ظاهر می‌شود، اما می‌تواند در نزدیکی مقعد، دهانه رحم یا واژن نیز ایجاد شود. در مردان، زگیل تناسلی در آلت تناسلی و کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می‌شود. زگیل تناسلی به ندرت باعث ناراحتی یا درد می‌شود، اگرچه ممکن است خارش داشته باشد یا حساس باشد.
 • زگیل های معمولی: به صورت برآمدگی های خشن و برجسته ظاهر می‌شوند و معمولاً روی دست‌ها و انگشتان ایجاد می‌شوند. در بیشتر موارد، زگیل‌های معمولی به سادگی ناخوشایند هستند، اما همچنین می‌توانند دردناک یا مستعد آسیب یا خونریزی باشند.
 • زگیل‌های کف پا: زگیل‌های سخت و دانه دانه‌ای هستند که معمولاً در پاشنه‌ها یا گوی‌های پای شما ظاهر می‌شوند. این زگیل ها ممکن است باعث ناراحتی شوند.
 • زگیل های مسطح: ضایعاتی با سطح صاف و کمی برجسته هستند. آنها می‌توانند در هر جایی ظاهر شوند.

HPV چگونه منتقل میشود؟

داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV مبتلا شوید. بیشتر در طول رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل می‌شود. HPV حتی زمانی که فرد آلوده هیچ علامتی نداشته باشد می‌تواند منتقل شود. هر فردی که از نظر جنسی فعال است می‌تواند به HPV مبتلا شود، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشد. همچنین ممکن است علائم سال‌ها پس از رابطه جنسی با فردی که مبتلا بوده است، ایجاد شود. این امر، تشخیص اینکه چه زمانی برای اولین بار آلوده شده اید را دشوار می‌کند.

عفونت‌های HPV شایع هستند. عوامل خطر برای عفونت HPV عبارتند از:

 • تعداد شرکای جنسی: هرچه تعداد شرکای جنسی بیشتر باشد، احتمال ابتلا به عفونت دستگاه تناسلی HPV بیشتر است.
 • داشتن رابطه جنسی با شریکی که چندین شریک جنسی داشته نیز خطر ابتلا را افزایش می‌دهد.
 • سن: زگیل‌های شایع بیشتر در کودکان ایجاد می‌شود. زگیل تناسلی اغلب در نوجوانان و جوانان رخ می‌دهد. سیستم ایمنی ضعیف: افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های HPV هستند. سیستم ایمنی را می‌توان با اچ آی وی/ایدز(اگر خواهان اطلاعاتی در زمینه ایدز میخواهید، به مقاله ی آزمایش ایدز مراجعه کنید.) یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که پس از پیوند اعضا استفاده می‌شود تضعیف کرد.

HPV چگونه منتقل می شود؟

 • پوست آسیب دیده: نواحی از پوست که سوراخ یا باز شده‌اند بیشتر در معرض ابتلا به زگیل‌های معمولی هستند.
 • تماس شخصی: دست زدن به زگیل‌های شخصی یا عدم استفاده از محافظ قبل از تماس با سطوحی که در معرض HPV قرار گرفته‌اند (مانند دوش‌های عمومی یا استخرهای شنا) ممکن است خطر ابتلا به عفونت HPV را افزایش دهد.

آیا HPV باعث مشکلات سلامتی میشود؟

در بیشتر موارد، HPV خود به خود از بین می‌رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند. اما زمانی که HPV از بین نرود، می‌تواند باعث مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود. زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی‌ها در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شود. زگیل‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا به شکل گل کلم باشند. پزشک  معمولاً می‌تواند زگیل‌ها را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی تشخیص دهد.

HPV می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها از جمله سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی یا مقعد شود. همچنین می‌تواند باعث ایجاد سرطان در پشت گلو، از جمله قاعده زبان و لوزه‌ها (به نام سرطان اوروفارنکس) شود. سرطان، اغلب سال ها و حتی دهه‌ها طول می‌کشد تا پس از ابتلای فرد به HPV ، ایجاد شود. انواع HPV که می‌توانند باعث زگیل تناسلی شوند با انواع HPV که می‌توانند باعث سرطان شوند یکسان نیستند. هیچ راهی وجود ندارد که بدانیم کدام افراد مبتلا به HPV به سرطان یا سایر مشکلات سلامتی مبتلا خواهند شد. افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف (از جمله مبتلایان به ایدز) ممکن است کمتر بتوانند با HPV مبارزه کنند. همچنین ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به مشکلات سلامتی ناشی از HPV داشته باشند.

چگونه میتوان از HPV و مشکلات سلامتی ناشی از آن پیشگیری کرد؟

برای کاهش شانس ابتلا به HPV می توان چندین کار انجام داد:

تزریق واکسن: واکسن HPV ایمن و مؤثر است. هنگامی که در گروه‌های سنی توصیه شده تزریق شود، می‌تواند از ابتلا به بیماری‌ها (از جمله سرطان) ناشی از HPV محافظت کند. CDC واکسیناسیون HPV را در سن 11 یا 12 سالگی (یا می‌تواند از سن 9 سالگی شروع کند) و برای همه افراد تا سن 26 سالگی توصیه می‌کند.

غربالگری سرطان دهانه رحم: غربالگری معمولاً برای زنان 21 تا 65 ساله می‌تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. اگر از نظر جنسی فعال هستید هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم‌های لاتکس به روش صحیح استفاده کنید. این می‌تواند شانس ابتلا به HPV را کاهش دهد. اما HPV می‌تواند مناطقی را که با کاندوم پوشانده نشده است آلوده کند. بنابراین کاندوم ممکن است به طور کامل از ابتلا به HPV محافظت نکند؛

 • در یک رابطه متقابل تک همسری باشید
 • یا فقط با کسی که فقط با شما رابطه جنسی دارد رابطه جنسی داشته باشید.

چه کسانی باید واکسینه شوند؟

واکسیناسیون HPV در سن 11 یا 12 سالگی (یا می‌تواند از 9 سالگی شروع شود) و برای همه افراد تا سن 26 سالگی توصیه می‌شود، اگر قبلا واکسینه نشده باشند. واکسیناسیون برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی‌شود. با این حال، برخی از بزرگسالان 27 تا 45 ساله که قبلاً واکسینه نشده‌اند، ممکن است پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت‌های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون، تصمیم به دریافت واکسن HPV بگیرند. واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی سود کمتری دارد. اکثر بزرگسالان فعال جنسی قبلاً در معرض HPV قرار گرفته‌اند، اگرچه لزوماً همه انواع HPV هدف واکسیناسیون نیستند. در هر سنی، داشتن یک شریک جنسی جدید یک عامل خطر برای ابتلا به عفونت HPV جدید است. افرادی که در حال حاضر در یک رابطه طولانی مدت و تک همسری متقابل هستند، به احتمال زیاد به عفونت HPV جدید مبتلا نمی‌شوند.

تست HPV چگونه انجام میشود؟

برای انجام آزمایش HPV، پزشک نیازمند نمونه‌ای از سلول‌ها از دهانه رحم است. برای این کار، معاینه لگن ضروری است. مراحل آزمایش HPV بصورت زیر است:

روی صندلی معاینه دراز بکشید و پاشنه پای خود را روی رکاب ها قرار دهید. پزشک به کمک  وسیله‌ای به نام اسپکولوم که آن را وارد واژن شما می‌کند و پزشک به‌راحتی می‌تواند دهانه رحم شما را ببیند. پزشک با استفاده از یک وسیله شبیه برس یا فرچه نمونه‌های سلول را از سطح دهانه رحم یا کانال واژن جمع‌آوری می‌کند. سپس، نمونه جمع‌آوری شده را به آزمایشگاه می‌فرستد تا نمونه از نظر وجود HPV بررسی شود. نتیجه آزمایش HPV معمولاً طی یک تا دو روز آماده می‌شود.در اورژانسی ترین آزمایشگاه در اصفهان  تست HPV انجام میشود.

آمادگی برای آزمایش HPV

قبل از انجام آزمایش HPV، که همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌شود، برای نتیجه‌گیری بهتر، موارد زیر را رعایت کنید:

 • به مدت دو روز قبل از آزمایش از رابطه جنسی، دوش واژینال و استفاده از داروهای واژینال یا اسپرم‌کش‌ها خودداری کنید.
 • سعی کنید زمان انجام آزمایش، در دوره قاعدگی نباشد.

آمادگی برای آزمایش HPVضرورت انجام آزمایش HPV در زنان

انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند، زنان ۲۱ تا ۲۹ سال هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را برای تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم و ضایعات پیش بدخیمی انجام دهند و نیازی به انجام تستHPV  همزمان با پاپ اسمیر نیست و در صورت غیر طبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر، انجام آزمایش پاپیلوما می‌تواند مفید باشد. همچنین زنان ۳۰ تا ۶۵ سال، تست پاپ اسمیر را همزمان با آزمایش HPV را هر ۳ تا ۵ سال یکبار انجام دهند.

آزمایش زگیل تناسلی در مردان

در حال حاضر هیچ آزمایش HPV برای مردان و دیگر نقاط بدن (شامل دهان یا حلق) بجز دهانه رحم که مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا FDA-approved باشد، وجود ندارد. سازمان غذا و دارو آمریکا FDA فقط نمونه‌برداری از دهانه رحم را تائید کرده است، در صورت تشخیص و مثبت بودن و مشخص شدن رشد سلول‌های غیرطبیعی می‌تواند با کولپوسکوپی و اقدامات زود هنگام درمان شود.

تفسیر آزمایش اچ پی وی:

منفی شدن جواب تست HPV: نیاز به اقدام خاصی ندارد و پزشک به شما زمان انجام آزمایش بعدی را اعلام خواهد کرد.

مثبت شدن جواب تستHPV:

که دوحالت دارد:

 • مثبت شدن جواب تستHPV و طبیعی بودن سلول‌های دهانه رحم: ممکن است پزشک یک آزمایش پیگیری درخواست کند، جهت اطلاع از اینکه آیا ویروس پرخطر در بدنتان وجود دارد یا طی یکسال سلول‌های دهانه رحم تحت تأثیر قرار گرفتند یا خیر.
 • مثبت شدن جواب تست HPV و غیرطبیعی بودن سلول‌های دهانه رحم: پزشک ممکن است از سلول‌های دهانه رحم نمونه‌برداری کند و در صورت صلاح دید، قسمتی از دهانه رحم که دارای سلول‌های غیرطبیعی است، برداشته شود.

آیا HPV یا مشکلات سلامتی ناشی از HPV درمان میشود؟

هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. با این حال، درمان‌هایی برای مشکلات سلامتی که HPV می‌تواند ایجاد کند وجود دارد: زگیل تناسلی را می‌توان توسط پزشک و  با کمک داروهای تجویزی درمان کرد. اگر زگیل تناسلی درمان نشود، ممکن است از بین برود، ثابت بماند، یا اندازه یا تعداد آن افزایش یابد.

سرطان دهانه رحم قابل درمان است، زنانی که به طور معمول آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌دهند و در صورت لزوم پیگیری می‌کنند، می‌توانند مشکلات را قبل از ابتلا به سرطان شناسایی کنند. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

بیشتر بخوانید: میزان زنده بودن عوامل عفونی مهم در محیط بیرونی

 

 

 

منابع:

https://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hpv-infection

https://www.drjabbari.com/

/

 

عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *