آنچه باید درباره آزمایش آنتی بادی Covid-19 بدانیم


توانایی ما برای انجام آزمایش آنتی بادی های کرونا ویروس در حال رشد است ، اما اطلاعاتی که از نتایج آن به دست می آوریم، هنوز محدود است.
درحالی که کشورهای مختلف گزینه های متفاوتی را برای بازگشایی مجدد پس از چند هفته قرنطینه بررسی می کنند، آزمایش آنتی بادی می تواند در مورد چگونگی و زمانی انجام آن راه گشا باشد.
آزمایش های آنتی بادی به دنبال علائمی در خون هستند که بررسی می کنند آیا شخص با ویروس کرونا مواجه داشته است یا نه. دانستن اینکه چه کسی مواجه داشته در کناراینکه چند نفر مواجه داشته اند، ممکن است به درک بهتر شیوع ویروس کمک کند. این امر به ویژه برای این مهم است که مطالعات نشان می دهند درصد قابل توجهی از ناقلان کروناویروس – در بعضی از مطالعات تا نیمی – به هیچ وجه علائمی نداشته اند.
سازمان غذا و داروی آمریکا معتقد است مسئله این كه چه زمان می توانیم به سر كار برگردیم و فعالیتهای عادی خود را از سر بگیریم ، از مهمترین موضوعاتی است كه ملت ها با آن روبرو هستند. آزمایش آنتی بادی – همچنین به عنوان تست سرولوژی شناخته می شود – ممکن است نقش بسزایی در این محاسبات پیچیده داشته باشد.
اما آیا باید این آزمایش را انجام دهید؟ آیا می توانید انجام دهید؟ در حقیقت نتایج این آزمایش ها به ما چه می گویند؟ در اینجا ما به تمامی این سوالات پاسخ می دهیم.

 آزمایش آنتی بادی چیست و چگونه کار می کند؟

هنگامی که شما در معرض پاتوژن خارجی قرار می گیرید ، مانند ویروسی که باعث بیماری می شود ، پاسخ بدن شما تولید آنتی بادی هایی است که در خون و بافت زندگی می کنند. این ها پروتئین هایی هستند که به ویروس متصل شده و آن را از بین می برند، همچنین از کپی شدن آن و انتشار عفونت جلوگیری می کنند.
تست آنتی بادی ، که همچنین تست سرولوژی نامیده می شود ، بررسی می کند که آیا بدن شما آنتی بادی ها را تولید کرده است یا نه. حضور آنها به احتمال زیاد به این معنی است که شما در معرض Covid-19 قرار گرفته اید. تولید آنتی بادی ها می توانند از حدود یک هفته تا 14 روز طول بکشند و میزان آنتی بادی ها بسته به زمان مواجه و همچنین سیستم ایمنی شخص متفاوت است. این بدان معنی است که فقدان آنتی بادی ها لزوماً به معنای عدم مواجه با ویروس نیست.
آزمایش مربوطه مشابه سایر آزمایش های خونی است که قبلاً انجام داده اید: نمونه ی خون گرفته شده و سپس برای تعیین وجود آنتی بادی ها تجزیه و تحلیل می شود. جواب اکثر تست ها معمولاً در طی چند روز آماده می شود ، اما ممکن است متفاوت باشد ، زیرا بعضی از آزمایش ها می توانند نتایج را طی چند ساعت آماده کنند.

 آیا با مثبت بودن نتیجه آزمایش، من مصونیت دارم؟

نه لزوما.
آزمایش آنتی بادی برای مصونیت از Covid-19 آزمایش نمی شود. هنوز هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند تشخیص دهد که آیا مصون هستید یا نه. خیلی زود است که بتوانیم با قاطعیت بگوییم آیا وجود آنتی بادی باعث ایمنی بدن می شود یا نه ، زیرا این یک ویروس جدید است ، و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.
اما براساس تجربیات به دست آمده از سایر ویروس ها از جمله SARS ، در حالت کلی متخصصان بر این باورند كه وجود آنتی بادی ها به احتمال زیاد منجر به برخی مصونیت ها می شود ، اگرچه ما نمی دانیم كه در چه حدی یا چه مدت است. به دلیل عدم وجود شواهد بالینی کافی، نمی توان به طور قطع گفت آیا وجود آنتی بادی ها مانع از ابتلا مجدد فرد می شود یا نه.

آیا با انجام تست آنتی بادی می توان گفت من هم اکنون ویروس دارم یا نه؟

آزمایش آنتی بادی، آزمایش تشخیصی Covid-19 نیست و مشخص نمی کند در حال حاضر به آن مبتلا هستید یا نه.
به یاد داشته باشید که برای تولیدآنتی بادی ها زمان لازم است، بنابراین فقدان آنتی بادی ممکن است به این معنا باشد که بدن شما وقت کافی برای مقابله با ویروس نداشته است.

آیا در صورت داشتن آنتی بادی باید هنوزفاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنم؟

بلی. اگر جواب تست آنتی بادی مثبت است ، باید همچنان فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت عمومی را رعایت کرد ، زیرا هنوز نمی دانیم وجود آنتی بادی ها در بدن با مصونیت همراه است یا نه. از ماسک استفاده کنید، مرتباً دستان خود را بشویید ، فاصله اجتماعی را رعایت کنید و خانه خود را مرتب تمیز کنید.

 چرا این آزمایش مهم است؟

همانطور که گفتیم ، آزمایش آنتی بادی به شما کمک می کند تشخیص دهید آیا قبلا در معرض ویروس کورونا قرار گرفته اید یا خیر. این بدان معنا نیست که شما مصون هستید ، و باید همه احتیاط های بهداشتی را که قبلاً انجام می دادید، ادامه دهید. اما این بدان معنا است که شما ممکن است کاندید اهدا پلاسمای خون باشیدکه به طور بالقوه می تواند به بیمارانی که هنوز از Covid-19 رنج می برند کمک کندتا با دریافت آنتی بادی های شما زمان بهبودیشان را تسریع بخشند.
همچنین انجام گسترده آزمایش آنتی بادی کمک می کند تصویری واضح تر از دامنه ابتلا به بیماری داشته باشیم. اخیراً نتایج حاصل از آزمایش تصادفی 3000 نفر در نیویورک سیتی نشان می دهد که ممکن است یک نفر از هر پنج نفر از ساکنان بدون دانستن با بیماری روبرو شده باشند. لذا با توجه به اینکه میزان عفونت می تواند بسیار بالاتر از آن چیزی باشد كه در ابتدا تصور می شد ، ممکن است میزان مرگ و میر ویروس بسیار پایین تر از آنچه تصور می كردیم باشد.
هنگامی که بفهمیم آیا آنتی بادی ها مصونیت ایجاد می کنند ، آزمایش معنای واقعی پیدا می کند همچنین کمک خواهد کرد بدانیم چه کسانی می توانند با امنیت به سرکار بروند یا چه زمانی کودکان و معلمان می توانند به کلاس های درس بازگردند.

آیا تست ها دقیق هستند؟

مطالعه 14 نوع آزمایش آنتی بادی موجود که اخیرا منتشر شده است ، نشان داد که تنها سه مورد نتایج قابل اطمینان و مطلوبی را ارائه داده اند. این مطالعه ، که هنوز مورد داوری همتا قرار نگرفته است ، نشان داد که تنها یک آزمایش هرگز مثبت کاذب نداشته است، یعنی وقتی تست به اشتباه وجود آنتی بادی های کورنا ویروس را در افرادی که نداشتند، تأیید می کند. دو تست دیگر تنها در یک درصد مواقع مثبت کاذب گزارش داده اند. علاوه بر این ، این سه آزمایش تنها 90 درصد مواقع وجود آنتی بادی در افراد آلوده را تأیید کردند. یکی از دلایل این عدم دقت می تواند واکنش متقاطع باشد، این بدان معنی است که یک آزمایش به اشتباه آنتی بادی ها را به نفع یک ویروس متفاوت اما مشابه تشخیص می دهد.
با این وجود مثبت های کاذب لزوماً در هنگام تعیین میزان شیوع این بیماری مسیله مهمی نیستند ، چرا که می توان نرخ مثبت کاذب را در برآورد ها لحاظ کرد. با این حال ، این نتایج در سطح فردی اهمیت زیادی دارند.
و البته سازمان بهداشت جهانی ، با استناد به ایده هایی برای “گذرنامه ایمنی” یا “گواهی بدون ریسک” در برخی کشورها ، توصیه کرد نمی توان صددرصد با اتکا به نتایج این آزمایشات اقدام به تصمیم گیری های سیاسی کرد.

آیا باید آزمایش دهم؟

اگر فکر می کنید در حال حاضر Covid-19 دارید ، یا در چند روز گذشته علائمی مانند سرفه ، تب ، از بین رفتن حس بویایی یا چشایی یا مشکل تنفس را تجربه کرده اید ، نباید آزمایش کنید. آزمایش آنتی بادی همان آزمایش تشخیصی برای Covid-19 نیست.
این آزمون به طور کلی برای این افراد توصیه می شود: 1) افرادی که جواب تست تشخیصی Covid-19 آنها مثبت بوده و بهبود یافته اند، 2)کسانی که فکر می کنند در معرض Covid-19 قرار گرفته اند و دیگر علائمی ندارند.
به طور دقیق تر توصیه می شود افرادی که شرایط زیر را دارند اقدام به انجام این آزمایش کنند:
– تست مثبت برای Covid-19 داشته باشید و حداقل هفت روز به طول انجامیده و می خواهید بدانید که آیا سطح قابل تشخیصی از آنتی بادی های ایمونوگلوبولین G یا IgG دارید یا خیر.
– در سه روز گذشته تب یا احساس تب نداشته اید.
– علائم جدید یا رو به وخامت Covid-19 را در 10 روز گذشته تجربه نکرده اید: از بین رفتن حس بویایی یا چشایی ، تنگی نفس یا مشکل در تنفس ، احساس ضعف یا بی حالی ، سرگیجه ، استفراغ یا اسهال ، لکنت زبان و/یا تشنج.

 چگونه می توانم آزمایش آنتی بادی Covid-19 را انجام دهم؟

در حالی که انجام آزمایش تشخیص Covid-19 هنوز دشوار است، آزمایش آنتی بادی در دسترس تر است. انجام این آزمایش بدون مراجعه به پزشک و در آزمایشگاه های مشخصی در سراسر کشور قابل انجام است.

منبع :
https://www.nytimes.com/article/antibody-test-coronavirus.amp.html

کرونا ویروس

آموزش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *