Helminth therapy and multiple sclerosis


“افرادی که بهداشت فردی بالایی دارند و کمتر به آلودگی های انگلی مبتلا می شوند بیشتر به بیماریهای آلرژیک و خود ایمنی مبتلا می شوند”

دپارتمان تحقیق و توسعه آزمایشگاه دکتر شریفی
“افرادی که بهداشت فردی بالایی دارند و کمتر به آلودگی های انگلی مبتلا می شوند بیشتر به بیماریهای آلرژیک و خود ایمنی مبتلا می¬شوند”. – فرضیه بهداشت.
این فرضیه سرمنشا این سوال بود که آیا می توان بوسیله انگلها سیستم ایمنی افراد مبتلا به بیماریهای خود ایمن را مهار و تنظیم نمود؟
با پیشرفت دانش پزشکی روشهای درمانی نوین، بیماریهای انگلی در جوامع بشری رو به کاهش گزارده است. با کاهش شیوع بیماریهای انگلی بیماریهایی همچون بیماریهای آلرژیک و خودایمنی افزایش یافته است. در طول هزاران سال بدن انسان همواره در معرض آلودگی های انگلی بوده و این امر باعث آدپته شدن بدن با انگل ها شده است. ولی این که انگلها بیماریزا هستند درست است ولی اینکه آیا می توانند بدن را در مقابل بعضی بیماریها محافطت کنند مورد بحث بین محققین است.
امروزه روشهای درمانی جدید و بعضا غیر عادی برای پاره ای از بیماریها ابداع شده که انگل درمانی یکی از این روشهاست. شواهدی در دست است که بیماریهای خودایمنی مانند ام اس را می توان با روشی غیر منتطره ای درمان یا کنترل نمود. محققان به شواهدی دست یافته اند که کرم شلاقی خوک (Trichuris suis) دارای اثرات ضد التهابی بر ضایعات مغزی ام اس می باشد و نهایتا باعث کوچکترشدن ضایعات خواهد شد. این اثر در دیگر کرمهای انگلی مانند کرم های قلابدار انسان (hookworms)نیز دیده شده است. این روش درمانی عجیب، انگل درمانی (helminthictherapy) نام دارد و با وجود غیرعادی بودن، بسیار موثر، ارزان و ساده است و می تواند زندگی 5/2 میلیون فرد مبتلا به بیماریهای ناتوان کننده ای نظیر ام اس را متاثر سازد. بیماری ام اس یا Multiple sclerosis یک بیماری التهابی نسج مغز و نخاع است که در اثر واکنش سیستم ایمنی بسیار فعال برعلیه فیبرهای عصبی مغز و نخاع ایجاد می شود.
درمان ام اس تنها سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داده و ازطرفی عوارض جانبی و هزینه مالی زیادی در پی دارد. اولین مطالعات روی تاثیر کرمهای انگلی روده ای در ام اس از سال 2007 آغاز گردید. در آن زمان محققین ملاحظه کردند که سرعت پیشرف بیماری ام اس در افرادی که به آلودگی های کرمی روه ای مبتلا هستند کندتر است. از طرفی شیوع ام اس در کشورهای با امکانات بهداشتی مناسب بسیار بیشتر از کشورهای فقیر با شیوع آلودگی های انگلی بالا گزارش شده است. در سالهای اخیر این مهم که می توان بوسیله تخم کرم شلاقی به راحتی ام اس را مهار نمود بصورت یک واقعیت علمی در آمده و در حال کاربردی شدن می باشد و روز به روز نتایج نوید بخشی از آن گزارش می شود.
مطالعه ای در موسسه تحقيقات عصب شناختي در بوئنوس آيرس تاثير اين انگل ها را بر بيماري ام‌اس بررسي كردند. آنان ۱۲بيمار مبتلا به ام‌اس عود کننده كه انگل روده ای داشتند را با 12 بيمار مبتلا به ام اس عاري از انگل روده‌اي مقايسه كردند. بيمارانی كه دچار آلودگي انگلي به انواع گوناگون كرم كدو، آسکاریس، كرم شلاقي و كرمك بودند، مدت بيش از چهار سال تحت نظر قرار گرفتند تا موارد عود بيماري بررسي شود. در گروه اول كه آلودگي انگلي داشتند سه مورد عود بيماري در طی 4 سال و در گروه دوم ۵۶ مورد عود بيماري مشاهده شد.
روش درمانی انگل تراپی روشی است که استفاده از آن در شرایطی که روز به روز بعلت بالا رفتن بهداشت جوامع بیماریهای انگلی رو به کاهش دارد، بسیار موفقیت آمیز جلوه می کند. امید است با تجاری شدن این روش درمانی قدم بزرگی در راستای کمک به بیماران مبتلا به اختلالات خود ایمنی برداشته شود.

میکروب، قارچ و انگل شناسی

آموزش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *