جایزه نوبل 2015 نصیب انگل شناسی شد

 

سه دانشمند انگل شناس از کشورهای آمریکا، ژاپن و چین روز دوشنبه پنجم اکتبر (13 مهر) سال 2015 به خاطر کشف داروهایی جهت مبارزه با مالاریا و سایر بیماری‌های عفونی گرمسیری که هر ساله جان میلیونها انسان را میگیرد، برنده جایزه نوبل پزشکی2015شدند. هیئت داوران نوبل جایزه معتبر نوبل را به ویلیام کمپ William C. Campbell انگل شناس زاده ایرلند که بعدها در سال 1962 شهروند آمریکا شد، ساتوشی اُمورا Satoshi Omura از ژاپن و خانم تو یویو Youyou To (نخستین چینی که تابه‌ حال برنده جایزه نوبل پزشکی شده است) اهدا کرد.
ویلیام کمپل و ساتوشی امورا جهت کشف داروی آورمکتین (avermectin) که دارویی است ضد کرم و به کاهش بروز و عوارض بیماری کوری رودخانه‌ یا river blindness در افریقا و فیلاریازیس لنفاوی یاری رساند، این جایزه را دریافت کردند. این دو بیماری بواسطه کرم های فیلاریایی که میلیون‌ها نفر را در آفریقا و آسیا مبتلا می‌کنند ایجاد می شود. خانم یویو تو داروی آرتمیسینین (artemisinin) را کشف کرد که به کاهش میزان‌های مرگ ‌و میر بیماران مالاریا کمک کرد.
کمیته داوران نوبل اعلام کرد: “این دو کشف بزرگ ابزارهای بسیار قدرتمندی را برای مقابله با این ناتوان ‌کننده که هر ساله صدها میلیون نفر را آلوده می‌کند، در اختیار ما قرار داده اند. نتایج این اکتشافات از لحاظ بهبود سلامت بشر و کاهش درد و رنج آنها بی‌حد و حصر است”. بیماری کوری رودخانه یک بیماری چشمی و پوستی است که در نهایت فرد بینایی خود را از دست می دهد. سازمان جهانی بهداشت گزارش کرده که حدود 90% از موارد این بیماری در آفریقا رخ می ‌دهد.
بیماری فیلاریازیس لنفاوی می‌تواند به عارضه تورم اندام ‌ها و دستگاه تناسلی بینجامد که به آن فیل پایی یا الفانتیازیس می‌گویند و عمدتا در آفریقا و آسیا شوع دارد. سازمان جهانی بهداشت گزارش کرده است 120 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند و 40 میلیون بیمار نیز در نتیجه عوارض این بیماری دچار بدشکلی و ناتوانی بدنی می‌شوند.
ویلیام کمپل 85 ساله فلوی پژوهشی ممتاز در دانشگاه درو در مدیسون نیوجرسی است. اُمورای 80 ساله استاد ممتاز دانشگاه کیتاساتو بوده و در ژاپن و اهل استان مرکزی یاماناشی می باشد. یویو توی 84 ساله استاد ارشد آکادمی پزشکی سنتی چینی، چین می باشد.
کمپل انگل شناس دانشمند بازنشسته که 33 سال در شرکت داروسازی مرک کار کرد و اکنون در شهر نورث اندوور در ماساچوست زندگی می‌کند، گفت دریافت جایزه نوبل حسابی او را غافلگیر نموده است.
ویلیام کمپل گفت: “این موفقیت نتیجه تلاش گروهی فوق ‌العاده همکارانم در شرکت مرک است”. اُمورا درباره اینکه مستحق دریافت جایزه بوده است، ابراز تردید کرد. او در مصاحبه‌ای با شبکه NHK ژاپن گفت:‌ “من چیزهای بسیاری از انگل ها آموخته و به آنها متکی بوده‌ام، بنابراین ترجیح می‌دادم که جایزه را به انگل ها بدهند. به گفته کمیته نوبل، خانم یویو تو برای کشف یک عامل ضد مالاریا به داروهای گیاهی روی آورد و یک ماده جدید ضد مالاریایی به نام آرتمیسینین را کشف نمود که در درمان مالاریا، بیماری که در دهه 1960 شیوعی رو به افزایش داشت، بسیار موثر قرار گرفت.
مالاریا یک بیماری منتقله از پشه است که علی ‌رغم تلاش‌ ها برای کنترل آن، هر سال 500 هزار نفر را عمدتا در آفریقا به کام مرگ می برد. کالین ساترلند، مدرس انگل ‌شناسی در دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن دراین‌باره گفت، آرتمیسینین تاثیر عمیقی بر درمان مالاریا داشته است. این دارو به‌طور وسیعی در سراسر جهان که با خطر مقاومت دارویی انگل مالاریا روبه‌روست، به کار رفته است.
او گفت: “البته سرنوشت محتوم این دارو از هم ‌اکنون معلوم است. ما احتمالا حدود 5 تا 10 سال دیگر برای استفاده موثر از آرتمیسینین وقت داریم، پیش از آنکه مشکل مقاومت به این دارو نیز بروز کند” سازمان جهانی بهداشت می‌گوید، مقاومت به آرتمیسینین از قبل در کشورهای کامبوج، لائوس، میانمار، تایلند و ویتنام مشاهده است. لی چنجین، معاون رئیس دانشگاه معتبر پکینگ، دراین‌باره گفت: “حقیقتا لحظه‌ای شکوهمند است. این جایزه همچنین تقدیری از پزشکی سنتی چین است”
برندگان در پول 8 میلیون کرون سوئد (حدود 950 هزار دلار آمریکا) جایزه نوبل شریک خواهند شد، به این صورت که نیمی از پول به کمپل و اُمورا داده خواهد شد و نیم دیگر به تو خواهد رسید. هر برنده همچنین در مراسم سالانه اهدای جوایز در 10 دسامبر – سالگرد درگذشت بنیان‌گذار این جوایز، آلفرد نوبل، یک دیپلم افتخار و یک مدال طلا دریافت خواهند کرد.

 

 

میکروب، قارچ و انگل شناسی

آموزش ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *