آشنایی کامل با انواع روش های تست بارداری _ بهترین زمان برای آزمایش بارداری چه زمانی است ؟

تست بارداری

تست بارداری چیست ؟

تست بارداری می‌تواند با بررسی هورمون خاصی در ادرار یا خون، باردار بودن شما را مشخص کند. این هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) نام دارد، که توسط سلول‌های تشکیل دهنده جفت ساخته می‌شود و تخمک را پس از لقاح تغذیه می‌کند و در نهایت به دیواره رحم متصل می‌شود. سطح این هورمون را می‌توان ابتدا با آزمایش خون حدود 11 روز پس از لقاح و حدود 12 تا 14 روز پس از لقاح با آزمایش ادرار تشخیص داد. به طور معمول، سطح hCG هر 72 ساعت دو برابر می‌شود. این سطح در هفته‌های 8 تا 11 بارداری به اوج خود می‌رسد و سپس کاهش می‌یابد و در بقیه دوران بارداری نیز روندی نزولی دارد. در ادامه تمام نکاتی که خانم‌ها در آزمایش بارداری باید بدان توجه کنند را با هم مرور می‌کنیم.

برای ارتباط اورژانسی ترین آزمایشگاه در اصفهان کلیک کنید.

انجام تست بارداری از دو روش آزمایش خون و آزمایش ادرار قابل تشخیص است، از طریق آزمایش ادرار هورمون HCG حدود یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی قابل تشخیص است. تست حاملگی از طریق ادرار را می‌توان با استفاده از کیت‌هایی بنام بی بی چک در منزل انجام داد. بسیاری از زنان قبل از مراجعه به پزشک متخصص، از تست بارداری خانگی استفاده می‌کنند.

در صورت استفاده صحیح، تست های بارداری خانگی 97 تا 99 درصد دقیق هستند. انجام آزمایش خون بارداری در آزمایشگاه انجام می‌شود. مزیت آزمایش خون این است که می‌تواند مقادیر کم ازهورمونHCG  را در خون شناسایی کند و می‌تواند بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تأیید یا رد کند. این آزمایش حتی می‌تواند حاملگی را حتی قبل از اینکه از زمان پریود شدن فرد بگذرد، تشخیص دهد. آزمایش خون بارداری حدود 99 درصد دقیق است و اغلب برای تایید نتایج تست خانگی استفاده می‌شود.

نام های دیگر تست بارداری : تست گنادوتروپین جفتی انسانی ، تست HCG

نمونه گیری در منزل در اصفهان

انواع تست بارداری خانگی

چرا به تست بارداری نیاز دارم ؟

اگر فکر می‌کنید باردار هستید ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. علائم بارداری در زنان متفاوت است، اما شایع‌ترین علامت بارداری ، عقب افتادن قاعدگی است. سایر علائم رایج بارداری عبارتند از:

 • سینه‌های متورم و حساس
 • خستگی
 • تکرر ادرار
 • حالت تهوع و استفراغ (به آن حالت تهوع صبحگاهی نیز گفته می‌شود)
 • احساس نفخ در شکم

انواع تست بارداری خانگی

شما می‌توانید یک کیت تست بارداری خانگی یا بی بی چک را بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید. اکثر آنها ارزان و آسان برای استفاده هستند.

بی بی چک نواری: شامل یک نوار کاغذی است که باید ادرار را درون ظرف مخصوص جمع آوری کنید، پس از قرار دادن نوار درون فنجان به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه، خطوط رنگی روی نوار، مشخص می‌کند که تست بارداری مثبت است یا منفی.

بی بی چک قطره چکانی: در این مدل، از قطره چکان برای نمونه برداری از ادرار استفاده می‌شود، سپس در جای مشخص شده روی دستگاه، چکانده می‌شود.

بی بی چک مستقیم: در این مدل بی بی چک را در مسیر مستقیم ادرار به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه قرار دهید، خطوط نمایان شده روی دستگاه، مشخص می‌کند که شما باردار هستید یا خیر.

آزمایش را در اولین ادرار خود در صبح انجام دهید. آزمایش ممکن است در این زمان دقیق‌تر باشد، زیرا ادرار صبحگاهی معمولاًHCG  بیشتری دارد. تمامی کیت تست بارداری شما حاوی دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه انجام آزمایش و خواندن نتایج است.

اگر نتیجه تست منفی بود، ممکن است نیاز باشد چند روز دیگر دوباره آزمایش بدهید، زیرا احتمال دارد آزمایش را خیلی زود انجام داده باشید و یا نتیجه تست منفی کاذب بارداری بوده است. میزان HCG در دوران بارداری به تدریج افزایش می‌یابد. اگر نتایج شما نشان می‌دهد که باردار هستید، باید با پزشک متخصص خود مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است نتایج شما را با معاینه فیزیکی و یا تست بارداری از طریق آزمایش خون تایید کند. در طول آزمایش خون، پرستار با استفاده از یک سوزن کوچک از ورید بازوی شما نمونه خون می‌گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. هنگامی که سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این فرآیند معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

تست HCG

بهترین زمان برای انجام تست بارداری

برای گرفتن دقیق‌ترین نتیجه باید تا یک هفته بعد از زمان قاعدگی عقب افتاده، منتظر بمانید تا تست بارداری انجام دهید. اگر نمی‌خواهید صبر کنید تا این زمان تمام شود، باید حداقل یک تا دو هفته بعد از رابطه جنسی صبر کنید و بعد آزمایش خون بدهید. اگر باردار هستید، بدن شما برای ایجاد سطوح قابل تشخیصHCG  به زمان نیاز دارد. معمولاً پس از کاشت موفقیت آمیز تخمک، هفت تا ۱۲ روز طول می‌کشد. اگر آزمایش خیلی زود در سیکل شما انجام شود، ممکن است نتیجه نادرستی دریافت کنید.

برخی نکات مهم در خصوص آزمایش بارداری

هرچه در دوران بارداری جلوتر می‌روید و سطحHCG  بالاتر می‌رود، مدت زمانی که طول می‌کشد تا دو برابر شود می تواند به هر 96 ساعت افزایش یابد. در تولید بیش از حد HCG  باید احتیاط کرد. یک بارداری طبیعی ممکن است سطوح HCG پایینی داشته باشد و منجر به داشتن یک نوزاد کاملاً سالم شود. نتایج سونوگرافی بعد از 5 تا 6 هفته بارداری بسیار دقیق‌تر از استفاده از اعداد HCG است. سطح HCG کمتر از 5 mIU/mL  برای بارداری منفی و هر چیزی بالاتر از 25 mIU/mL  برای بارداری مثبت تلقی می‌شود. سطح HCG بین 6 تا 24 mIU/mL یک ناحیه خاکستری در نظر گرفته می‌شود و احتمالاً باید مجدداً مورد آزمایش قرار بگیرید تا ببینید آیا سطح شما برای تأیید بارداری افزایش می‌یابد یا خیر. سونوگرافی ترانس واژینال باید بتواند حداقل یک کیسه حاملگی را زمانی که سطح HCG بین 1000 تا 2000 mIU/mL  رسید نشان دهد.

از آنجایی که این سطوح می‌توانند تا حد زیادی متمایز شوند و تاریخ لقاح ممکن است اشتباه باشد، تا زمانی که سطح HCG به حداقل 2000 mIU/mL  نرسد، نباید با یافته‌های اولتراسوند تشخیص داده شود. یک بار خواندن اطلاعات برای اکثر تشخیص‌ها کافی نیست. وقتی سوالی در مورد سلامت بارداری وجود دارد، آزمایش‌های متعدد HCG که با فاصله چند روز انجام می‌شود، ارزیابی دقیق‌تری از وضعیت می‌دهد. دو نوع معمول آزمایش HCG وجود دارد. یک آزمایش کیفی تشخیص می‌دهد که آیا HCG در خون وجود دارد یا خیر. یک آزمایش کمی (یا بتا) میزان HCG موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند.

آزمایش بارداری

در کل تمامی مواردی که گفته شد فقط یک راهنما هستند، سطح HCG هر خانمی می‌تواند بطور متفاوت افزایش یابد. لزوماً سطح مهم نیست، بلکه تغییر در سطح مهم است.

سطح پایین HCG به چه معناست؟

سطح پایین HCG در تست بارداری می‌تواند به معنای هر چیز باشد و باید در عرض 48 تا 72 ساعت مجدداً بررسی شود تا میزان تغییر سطح آن مشخص شود. سطح پایین می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • اشتباه در محاسبه تاریخ بارداری
 • احتمال سقط جنین
 • تخمک پوچ
 • حاملگی خارج رحمی

آیا سطح بالای HCG نشانه بدی است؟

سطح بالای HCG در نتسجه تست بارداردی همچنین می‌تواند هشداردهنده باشد و باید در عرض 48 تا 72 ساعت مجدداً بررسی شود تا تغییرات در سطح ارزیابی شود. سطح بالا میتواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • اشتباه در محاسبه تاریخ بارداری
 • بارداری مولار
 • حاملگی‌های چند قلو

چه چیزی میتواند با سطوح HCG تداخل داشته باشد؟

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، به احتمال زیاد باردار هستید. مثبت کاذب بسیار نادر است. با این حال، شرایطی وجود دارد که ممکن است باعث مثبت کاذب شود، مانند انواع خاصی از سرطان و سقط جنین زودرس. برخی از آنتی‌بادی‌ها نیز ممکن است با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند. داروهایی که حاوی HCG هستند نیز ممکن است با سطح HCG تداخل داشته باشند. این داروها اغلب برای درمان ناباروری استفاده می‌شوند و پزشک شما باید به شما در مورد اینکه چگونه ممکن است بر روی نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد، راهنمایی کند. همه داروهای دیگر مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، مسکن‌ها، پیشگیری از بارداری یا سایر داروهای هورمونی نباید تأثیری روی آزمایشی که HCG را اندازه‌گیری می‌کند، داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: بخش کرونا آزمایشگاه دکتر شریفی اصفهان

 

منابع:

https://medlineplus.gov/lab-tests/pregnancy-test/

https://www.healthline.com/health/pregnancy

What is HCG?

عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *