آزمایشگاه تشخیص طبی در اصفهان ، آزمایش زگیل تناسلی ، آزمایشات بارداری در اصفهان ، بهترین آزمایشگاه در اصفهان ، آزمایش hpv در اصفهان ، آزمایش کبد چرب ، بهترین آزمایشگاه اصفهان

آلرژی یا حساسیت، واکنش شدید سیستم ایمنی بدن فرد نسبت به عوامل مختلف محیطی، خوراکی، حیوانی و تنفسی می باشد که به صورت آبریزش بینی، خارش، جوش های پوستی، تنگی نفس و غیره بروز می یابد. علائم آلرژی غذایی متعاقب مصرف مواد غذایی در مدت چند دقیقه و یا چند ساعت بروز می یابد. گاهی واکنش های آلرژیک متعاقب استفاده از مقادیر اندک غذای حساسیت زا در فرد ایجاد می گردد. علایم آلرژی غذایی به صورت تهوع، اسهال، استفراغ، درد شکمی، کهیر، اگزما (درماتیت اتوپیک) آسم، التهاب بینی یا تورم حنجره بروز نماید.در موارد نادر و شدید آلرژی غذایی، مصرف غذایی که شخص به آن حساسیت دارد می تواند موجب شوک آنافیلاکسی گردد. آلرژی غذایی می تواند بعد از مصرف مواد غذایی خاصی منجر به بروز ناراحتی های معده و روده، اختلال در گردش خون و واکنش های پوستی شده و حتی فرد را دچار شوک آنافیلاکسی (شوک حساسیتی) کند که در نهایت منجر به مرگ می شود.روش های مختلفی جهت تشخیص آلرژی وجود دارد که از آن جمله تست های پوستی پریک و پچ و تست خونی RAST و الایزا شایع تر می باشد. چنانچه فردی مبتلا به آلرژی باشد به عنوان بهترین راه تشخیص، تست خونی رست به وی پیشنهاد می شود.
با استفاده از نتایج تست آلرژی موارد آلرژن در مورد فرد شناخته می شود و برنامه درمانی (پرهیز از آلرژی، دارو درمانی، ایمنوتراپی، تغییر در رژیم های غذایی، تغییر در محیط زندگی) به کنترل شرایط کمک می کند تا علائم آلرژی را کاهش داده یا حذف کند.

در چه مواردی تست های خونی آلرژی توصیه می شوند؟

1) اگر در حال مصرف داروهایی هستید که سبب اختلال در نتایج آزمایش های پوستی گردد مانند آنتی هیستامین ها، استروئیدها و داروهای ضدافسردگی و یا داروهایی که برای مشکلات معده استفاده می شود.
2) اگر خراش های ناشی از سوزن را نمی توانید تحمل کنید.
3) اگر شرایط قلبی نامساعدی دارید.
4) اگر مبتلا به اگزما، درماتیت پوستی، پسوریازیس و بیماری های پوستی شدید هستید.
5) اگر سابقه شوک های خطرناک آلرژیک در مواجهه با آلرژن دارید (شوک آنافیلاکسی).

 

ایمونولوژی و فلوسایتومتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *