علائم بیماری های مقاربتی | علائم، انواع و روش های تشخیص


علائم بیماری های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی، مشکل اساسی دنیای امروز هستند و به همین دلیل باید در مورد آنها شناخت کافی داشته باشیم تا حتی اگر به هر یک از آنها مبتلا شدیم، بتوانیم به سرعت و با مراجعه به پزشک، روند درمانی را شروع کرده و از بیشتر شدن مشکل جلوگیری کنیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا این مقاله از وب سایت آزمایشگاه دکتر شریفی را به این موضوع اختصاص دهیم و هم در مورد انواع این نوع از بیماری‌ها و هم روش‌های درمانی آنها، اطلاعات لازم را به شما ارائه کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

 

انواع بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی به بیماری‌هایی گفته می‌شود که از طریق جنسی گسترش می‌یابد. این نوع از بیماری‌ها ممکن است توسط میکرو ارگانیسم‌های مختلف مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها و همچنین در برخی موارد انگل‌ها منتقل می‌شوند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین این نوع از بیماری‌ها اشاره خواهیم کرد:

۱- AIDS، یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مقاربتی

بیماری نقص ایمنی انسانی یا ایدز (AIDS) یکی از بیماری‌های مقاربتی رایج است. این ویروس توسط ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) ایجاد می‌شود و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. انتقال این ویروس از طریق تماس جنسی، استفاده مشترک از سرنگ‌های آلوده و همچنین انتقال از مادر به جنین امکان‌پذیر است.

ایدز یکی از خطرناک‌ترین انواع بیماری‌های مقاربتی است که خوشبختانه با آزمایش ایدز می‌توان آن‌را تشخیص داده و نسبت به درمان آن اقدام کرد.

۲- سیفلیس

سیفیلیس (Syphilis)  نیز یکی دیگر از بیماری‌های مقاربتی است که توسط باکتری Treponema pallidum  ایجاد می‌شود. این بیماری مراحل مختلفی دارد و در مراحل مختلف ممکن است علائم متفاوتی از جمله زخم‌های قرمز  در محل انتقال، آفت‌های جلدی و مشکلات دیگری در اجزای بدن ظاهر شود.

۳- گونوره‌آ

گونوره‌آ (Gonorrhea) یک بیماری مقاربتی است که توسط باکتری Neisseria gonorrhoeae ایجاد می‌شود. این باکتری معمولاً تاثیر خود را بر روی اعضای تناسلی، گلو و مستقیم در برخی مواقع بر روی دستگاه ادراری گذاشته و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به عوارض جدی شود.

۴- کلامیدیا

کلامیدیا (Chlamydia) یکی دیگر از بیماری‌های مقاربتی است که توسط باکتری Chlamydia trachomatis  ایجاد می‌شود. این بیماری ممکن است بدون نشانه‌های واضح از عفونت در فرد مبتلا پیش برود و در صورت عدم درمان، ممکن است به مشکلات جدی در زنان و مردان منجر شود.

۵- تبخال تناسلی

بیماری هرپس تناسلی (Genital Herpes) توسط ویروس هرپس سیمپلکس (Herpes Simplex Virus) ایجاد می‌شود. این بیماری باعث ظاهر شدن تبخال‌های دردناک در مناطق تناسلی می‌شود و علاوه بر این، ممکن است باعث عفونت‌های جلدی و تاثیرات دیگر شود.

بیماری‌های مقاربتی در زنان و مردان

اگر چه هم زنان و هم مردان ممکن است دچار بیماری‌های مقاربتی شوند، اما متأسفانه بانوان در مقابل این بیماری‌ها آسیب‌پذیری بیشتری دارند. دلیل این موضوع را هم می‌توان در نزدیک‌ بودنِ محل قرارگیری مجاری ادرار و مدفوع با واژن دانست. علاوه بر این موارد، روابط جنسی محافظت نشده هم دلیل دیگری است که امکانِ این بیماری‌ها را بسیار بیشتر می‌کند.

بنابراین اولین توصیه برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری‌های مقاربتی، اولاً پرهیز از تماس‌های جنسی پرخطر و در ثانی رعایت بهداشت فردی است. این موضوعات باعث می‌شود تا بتوانید تا حد زیادی امکان ابتلا به این بیماری‌ها را رفع کنید.

اما با تمام این موضوعات، باز هم ممکن است که به بیماری‌های مقاربتی دچار شوید. به‌طور کلی تقریباً تمامی بیماری‌های مقاربتی در زنان یک علامت مشترک دارد؛ سوزش، خارش، ترشح و درد در ناحیه‌ی اندام‌های تناسلی در هنگام نزدیکی. علاوه بر این، خونریزی بعد از نزدیکی، یکی دیگر از نشانه‌هایی است که با دیدن آن باید به داشتن یکی از این بیماری‌ها شک کنید.

به‌طور معمول، سیکل قاعدگی بانوانی که به یکی از بیماری‌های مقاربتی مبتلا می‌شوند، نامنظم می‌شود. بنابراین اگر شما هم یکی از این علائم را دارید، بهتر است به یک پزشک متخصص زنان مراجعه و در صورتِ لزوم، آزمایش‌های مربوط را انجام دهید تا از سلامتی خود مطمئن شوید. آزمایشگاه دکتر شریفی با مجهزترین تجهیزات و پرسنلی مجرب و آموزش دیده، آماده است تا تمامی آزمایش‌های عمومی و تخصصی مانند آزمایش ویتامین‌ها و همچنین آزمایش‌های دیگری مثل ایدز، هپاتیت و … را در اسرع وقت و با بالاترین دقت ممکن انجام دهد.

 

بیماری‌های مقاربتی دهانی

برخی به اشتباه تصور می‌کنند که روابط جنسی دهانی باعث بیماری‌های مقاربتی نمی‌شوند؛ در صورتی‌که این تصور کاملاً اشتباه است. بسیاری از ویروس‌هایی که باعث این بیماری‌ها می‌شوند، توسط دهان هم قابلیت انتقال دارند. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که تماس دهانی اصولاً به آن دسته از تماس‌های نزدیکی گفته می‌شود که در طی آن، مایعات دهانی نیز تبادل شود.

از جمله بیماری‌های مقاربتی که امکان انتقال آنها از طریق دهان وجود دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- تبخال‌های دستگاه تناسلی

یکی از بیماری‌های مقاربتی مهم که با روابط دهانی به‌راحتی منتقل می‌شود، تبخال‌های دستگاه تناسلی است. توجه داشته باشید که حتی در برخی موارد، استفاده از وسایل پیشگیری مثل کاندوم‌ها هم نمی‌تواند مانع مطمئنی برای جلوگیری از این بیماری باشد.

۲- سوزاک

سوزاک هم جزو بیماری‌هایی است که از طریق باکتری منتقل شده و اتفاقاً بسیار هم شایع و بسیاری مُسری است. به یاد داشته باشید که بسیاری از افرادی که به این نوع از بیماری‌های مقاربتی مبتلا هستند، هیچ علائمی ندارند و این موضوع، جلوگیری از گسترش آن را به‌شدت سخت می‌کند.

۳- سیفلیس

در مورد سیفلیس، در قسمت قبلی همین مقاله از وب سایت آزمایشگاه دکتر شریفی، توضیحات کاملی داده شد. در این قسمت کافی است بدانید که این بیماری نیز از طریق دهان قابل گسترش است. از جمله نشانه‌هایی که می‌تواند شما را به داشتنِ بیماری سیفلیس مشکوک کند، زخم‌های دهانی است.

۴- HPV یا پاپیلوم انسانی

HPV هم یکی دیگر از بیماری‌های مقاربتی شایعی است که به‌خصوص در سال‌های اخیر، شیوع آن به‌شدت گسترش پیدا کرده است. خوشبختانه واکسن گارداسیل می‌تواند از ابتلای به این بیماری جلوگیری کند؛ اما با این حال باید بدانید که این بیماری هم از طریق دهان منتقل می‌شود.

تشخیص و درمان بیماری‌های مقاربتی

تشخیص بیماری‌های مقاربتی با استفاده از آزمایش‌ها و همچنین بررسی علائم توسط پزشک متخصص امکان‌پذیر است. با این حال بهتر است در مورد درمان‌های این بیماری‌ها هم اطلاعات کافی داشته باشید.

اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که هر یک از بیماری‌های مقاربتی، درمان خاص خود را دارند و این تنها پزشک متخصص است که توانایی و صلاحیت تجویز دارو و انتخاب بهترین شیوه‌ی درمانی را دارد. اما با این حال توصیه‌ی کلی این است که در صورت مبتلا شدن به این بیماری‌ها، حتماً به‌سرعت درمان خود را شروع کنید تا از بحرانی‌تر شدن شرایط جلوگیری کند.

 

درمان بیماری‌های مقاربتی با عامل باکتری

آنتی بیوتیک‌ها بهترین راهِ مقابله با بیماری‌های مقاربتی با منشأ باکتری هستند. آنتی بیوتیک‌ها معمولاً می‌توانند عفونت‌های ایجاد شده‌ی باکتری‌ها را خیلی سریع درمان کنند. اما نکته‌ی مهمی که در این مورد باید به آن توجه کنید این است که حتکاً باید دوره‌ی درمانیِ آنتی بیوتیک را تکمیل کنید؛ حتی اگر در میانه‌های درمان احساس کردید که علائم بیماری برطرف شده است. در صورتی‌که به این موضوع بی‌توجه باشید، عفونت در مقابل آنتی بیوتیک مقاوم شده و دوباره با قدرتِ بیشتری به سراغتان خواهد آمد!

 

درمان بیماری‌های مقاربتی ویروسی

متأسفانه هیچ داروی شناخته شده‌ای برای درمان بیماری‌های ویروسی وجود ندارد؛ بیماری‌های مقاربتی ویروسی هم از این قاعده مستثنی نیستند. تنها داروهایی که در این زمینه وجود دارد، کمک می‌کند تا از گسترش بیشتر بیماری جلوگیری شود. مثلاً داروهایی که برای بیماری HIV تجویز می‌شود، تنها کمک می‌کند تا این ویروس بیشتر از قبل در بدن گسترش پیدا نکند.

به این نکته هم توجه کنید که بیشتر بیماری‌های ویروسی، بعد از گذشت مدتی خود به خود رفع می‌شوند. با این حال مراجعه به پزشک برای این دسته از بیماری‌ها هم کاملاً ضروری است.

درمان بیماری‌های مقاربتی دیگر

بعضی از بیماری‌های مقاربتی، نه منشأ ویروسی دارند و نه باکتری. مثلاً «گال» یکی از انواع این بیماری‌ها است. این بیماری‌ها معمولاً با استفاده از داروهای خوراکی درمان می‌‌شوند.

 

جمع‌بندی

بیماری‌های مقاربتی از جمله بیماری‌هایی است که به‌راحتی می‌توان از آنها پیشگیری کرد. اما در صورتی‌ هم که به این بیماری‌ها مبتلا شدید، نباید خودتان را ببازید! مهم‌ترین نکته در مورد این بیماری‌ها، تشخیص سریع آنهاست. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر آمار ابتلا به این بیماری‌ها افزایش چشمگیری داشته است، در این مقاله از وب سایت آزمایشگاه دکتر شریفی به تشریح آنها و همچنین راهکارهای درمانی‌شان پرداخته‌ایم.

عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *