آزمایشگاه تشخیص طبی در اصفهان ، آزمایش زگیل تناسلی ، آزمایشات بارداری در اصفهان ، بهترین آزمایشگاه در اصفهان ، آزمایش hpv در اصفهان ، آزمایش کبد چرب ، بهترین آزمایشگاه اصفهان

وضعیت ایدز در ایران

Status of AIDS in Iran

ایدز چیست؟

ایدز به سندرمی اطلاق می شود که توسط ویرسی تحت عنوان ویروس نقص ایمنی انسان یا اج آی وی (HV)ایجاد می شود. این ویروس سیستم ایمنی را هدف قرار داده و باعث نقص در آن شده که متعاقبا فرد به عفونت های فرصت طلب و مهلک مبتلا شده و در نهایت جان خود را از دست خواهد داد.

وضعیت ایدز در ایران

آمارهای موجود در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نشاندهنده آلودگی بیش از ۲۷٬۰۰۰ نفر افراد مبتلا به ویروس اچ ‌آی ‌وی (عامل سندرم ایدز) که تا مهر ۱۳۹۲ در بانک اطلاعاتی وزارت بهداشت به طور رسمی در ثبت شده‌ بودند. وزارت بهداشت کشور آمار واقعی افراد آلوده به این ویروس مهلک را 90000 نفر برآورد کرده است. از افراد شناسایی و ثبت شده حدودا ۴۷۹۶ فرد وارد فاز بیماری ایدز شده‌اند. از میان استانها، استان مازندران، فارس، کرمانشاه، هرمزگان، اصفهان، خراسان رضوی و تهران از استان‌هایی هستند که از نظر ایدز پر خطرند.
از لحاظ جنسیتی بین افراد آلوده ثبت شده در سال ۱۳۹۲، ۱۱٪ زن و ۸۹٪ مرد هستند. تقریبا 50% از افراد الوده به ویروس ایدز در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار گرفته اند. از این میان حدود ۳۳% به دلیل روابط جنسی محافظت نشده بوده که شامل 67.5% مرد و 32.5% زن خواهد شد. در ایران بیشترین علت ابتلا به ویروس ایدز تزریق با سرنگ مشترک در افراد مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی بوده و رتبه نخست را دارد و همچنین ابتلا از راه رابطه جنسی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. در باره شیوع این عفونت مهلک مهم‌ ترین عامل افزایش در شیوع جنسی بیماری ایدز بوده و همانند کوه یخ معلق در اقیانوس می باشد بدین معنی که ما فقط نوک قله کو را می بینیم در صورتی که قسمت اعظم آن زیر آب است. تقریبا ۹۰% زنان مبتلا به ویروس ایدز بدون آگاهی، از طریق شوهران مبتلایشان آلوده به ویروس می‌شوند.
اولین مورد ایدز در ایران که گزارش و ثبت شده است مربوط به یک کودک شش ساله هموفیلی دریافت کننده فراورده خونی در سال ۱۳۶۶ می باشد.

آزمایشگاه دکتر شریفی

ایمونولوژی و فلوسایتومتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *