آزمایش زردی نوزاد و روش های انجام آن_میزان نرمال بیلی روبین یا زردی نوزاد چه مقدار باید باشد ؟

آزمایش زردی نوزاد

نوزادان مبتلا به زردی دارای  پوست و چشم زرد رنگ هستند. این زمانی اتفاق می‌افتد که «بیلی روبین» بیش از حد در خون کودک وجود داشته باشد. بیلی روبین یک ماده زرد رنگ است که از تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز خون به وجود می‌آید. کبد بیلی روبین را از خون خارج می‌کند و به روده می‌فرستد تا بتواند از بدن خارج شود. کبد نوزاد تازه متولد شده بیلی روبین را به خوبی کبد بزرگسالان حذف نمی‌کند، در نتیجه زردی زمانی اتفاق می‌افتد که بیلی روبین سریع‌تر از آن چیزی که کبد بتواند آن را تجزیه کرده و از بدن دفع کند، ایجاد شود. بیشتر انواع زردی به خودی خود از بین می‌روند. برخی دیگر برای کاهش سطح بیلی روبین نیاز به درمان دارند.

زردی پوست و سفیدی چشم، نشانه اصلی زردی نوزاد است که معمولاً بین روز دوم و چهارم پس از تولد ظاهر می‌شود. علائم یا نشانه‌های زیر ممکن است نشان دهنده زردی شدید یا عوارض ناشی از بیلی روبین اضافی باشد. اگر:

 • پوست کودک شما دائماً زردتر می‌شود
 • پوست روی شکم، دست‌ها یا پاهای کودک شما زرد به نظر می‌رسد
 • سفیدی چشم‌های کودک شما زرد به نظر می‌رسد
 • کودک شما بی‌حال یا بیمار به نظر می‌رسد یا به سختی بیدار می‌شود
 • کودک شما وزن اضافه نمی‌کند یا بد تغذیه می‌کند
 • گریه کودک شما یا در کل هرگونه علائم یا نشانه دیگری که شما را نگران می‌کند، بروز کند، حتماً برای انجام آزمایش زردی نوزاد با پزشک مشورت کنید.

زردی نوزاد چقدر شایع است؟

زردی یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که می‌تواند نوزادان تازه متولد شده را تحت تأثیر قرار دهد. تخمین زده می‌شود که از هر 10 نوزاد، 6 نوزاد به زردی مبتلا می‌شوند، از جمله 8 نوزاد از هر 10 نوزاد نارس، قبل از هفته 37 بارداری. اما از هر 20 نوزاد فقط یک نفر سطح بیلی روبین خون آنقدر بالاست که نیاز به درمان داشته باشد. از طرفی به دلایلی که نامشخص است، شیردهی خطر ابتلا به زردی نوزاد را افزایش می‌دهد، که اغلب می‌تواند برای یک ماه یا بیشتر ادامه یابد. اما در بیشتر موارد، فواید شیردهی به مراتب بیشتر از خطرات مرتبط با زردی است.

چرا نوزاد من زردی دارد؟

زردی در نوزادان تازه متولد شده شایع است، زیرا نوزادان دارای تعداد زیادی گلبول قرمز در خون خود هستند که اغلب شکسته شده و جایگزین می‌شوند. همچنین، کبد نوزاد تازه متولد شده به طور کامل رشد نکرده است، بنابراین در حذف بیلی روبین از خون کمتر مؤثر است. زمانی که نوزاد حدود 2 هفته سن دارد، کبد او در پردازش بیلی روبین نقش مؤثرتری دارد، بنابراین زردی اغلب تا این سن خود را اصلاح می‌کند بدون اینکه آسیبی ایجاد کند. در تعداد کمی از موارد، زردی می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد. اگر زردی اندکی پس از تولد (در 24 ساعت اول) ایجاد شود، اغلب این اتفاق می‌افتد.

آزمایش زردی نوزاد بدون خونگیری

برای آزمایش زردی نوزاد، به آرامی روی پیشانی یا بینی کودک خود فشار دهید. اگر پوست در جایی که فشار داده‌اید زرد به نظر می‌رسد، احتمالاً نوزاد شما زردی خفیف دارد. اگر نوزاد شما زردی ندارد، رنگ پوست باید برای لحظه‌ای، کمی روشن‌تر از رنگ طبیعی خود به نظر برسد. نوزاد خود را در شرایط نوری خوب، ترجیحاً در نور طبیعی روز معاینه کنید.

آزمایش زردی نوزاد با دستگاه

پزشکان بر اساس زرد شدن پوست و سفیدی چشم می‌توانند تشخیص دهند که آیا نوزاد زردی دارد یا خیر. همه نوزادان قبل از خروج از بیمارستان یا مرکز زایمان از نظر تست زردی نوزاد بررسی می‌شوند. نوزادان مبتلا به زردی با یک آزمایش خون، تست بیلیروبین نوزاد را انجام می‌دهند. گاهی از دستگاه سبکی که بیلی روبین پوست را اندازه‌گیری می‌کند استفاده می‌شود. اما اگر سطح آن بالا باشد، آزمایش زردی نوزاد با خون باید نتیجه را تأیید کند. سطوح بالای بیلی روبین می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود. بنابراین پزشکان به دقت نوزادان مبتلا به زردی را تحت نظر دارند.

در نوزادان، خونگیری گاهی اوقات به عنوان «جمع آوری نمونه خون از پاشنه» انجام می‌شود، که پرستار پس از تمیز کردن پاشنه نوزاد، ناحیه مورد نظر نوزاد شما را با یک سوزن کوچک (یا لانست) برای جمع‌آوری نمونه کوچکی از خون سوراخ می‌کند. جمع‌آوری نمونه خون به طور موقت ناراحت کننده است و در لحظه ورود سوزن احساس می‌شود.

آزمایش زردی نوزاد با دستگاه

نمونه گیری در منزل در اصفهان

زردی چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به علت زردی، سطح بیلی روبین و سن نوزاد دارد. زردی خفیف پس از 1 یا 2 هفته از بین می رود زیرا بدن نوزاد خود به خود از شر بیلی روبین اضافی خلاص می‌شود. برای نوزادان مبتلا به زردی شیردهی، مادران باید بیشتر به نوزاد شیر بدهند. اگر نوزاد به اندازه کافی شیر مادر دریافت نمی‌کند، پزشک ممکن است مکمل شیر خشک را توصیه کند. برای موارد جدی‌تر زردی، درمان باید در اسرع وقت شروع شود. درمان نوزادان ممکن است به صورت موارد زیر باشد:

 • مایعات: از دست دادن مایعات (کم آبی) باعث افزایش سطح بیلی روبین می‌شود.
 • فتوتراپی: نوزادان با لباس‌های کم زیر نور دراز می‌کشند تا پوست آنها در معرض دید قرار گیرد. نور بیلی روبین را به شکلی تغییر می‌دهد که به راحتی می‌تواند از بدن خارج شود. همچنین ممکن است از پتوهای نور درمانی استفاده شود.
 • تبادل خون: این روش اورژانسی در صورتی انجام می‌شود که سطوح بسیار بالای بیلی روبین با فتوتراپی کاهش نیابد. خون نوزاد با خون اهداکننده جایگزین می‌شود تا سطح بیلی روبین به سرعت کاهش یابد.
 • ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg): نوزادانی که دارای ناسازگاری گروه خونی هستند، این مشکل را از طریق IV (در ورید) دریافت می‌کنند. IVIg آنتی‌بادی‌هایی را که به گلبول‌های قرمز حمله می‌کنند، مسدود می‌کند و نیاز به انتقال خون را کاهش می‌دهد.

 

آزمایش خون در منزل کلیک کنید

مقادیر طبیعی آزمایش بیلیروبین

در یک نوزاد به دلیل استرس هنگام تولد، افزایش بیلی روبین طبیعی است. بیلی روبین غیرمستقیم طبیعی در 24 ساعت اول تولد کمتر از 5.2 میلی گرم در دسی لیتر خواهد بود. اما بسیاری از نوزادان دارای نوعی زردی و سطوح بیلی روبین هستند که در چند روز اول پس از تولد به بالای 5 میلی گرم در دسی لیتر می‌رسد.

مقادیر طبیعی آزمایش بیلیروبین

راه‌های پیشگیری از زردی نوزاد

بهترین راه پیشگیری از زردی نوزاد، تغذیه کافی است. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند باید روزی 8 تا 12 بار در چند روز اول زندگی خود شیر بخورند. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند معمولاً باید 1 تا 2 اونس (حدود 30 تا 60 میلی لیتر) شیر خشک در هفته اول هر دو تا سه ساعت یکبار مصرف کنند.

پیگیری جهت انجام آزمایش زردی نوزاد

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که نوزادان در طول معاینات معمول پزشکی و حداقل هر 8 تا 12 ساعت در بیمارستان از نظر زردی معاینه شوند، نوزاد شما باید بین روز سوم تا هفتم پس از تولد، زمانی که سطح بیلی روبین به اوج خود می‌رسد، از نظر زردی معاینه شود. اگر نوزاد شما زودتر از 72 ساعت پس از تولد ترخیص شد، برای بررسی زردی در عرض دو روز پس از ترخیص، قرار ملاقات بعدی را تعیین کنید.

بیشتر بخوانید: آزمایش غربالگری سلامت جنین در اصفهان

 

 1. https://kidshealth.org/en/parents/jaundice
 2. https://www.healthline.com/health/bilirubin-blood#followup
 3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infant-jaundice/

 

عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *