آزمایش قند خون دو ساعته یا تست 2hpp (Bs2hpp) چیست ؟ + تفسیر تست قند 2 ساعته

آزمایش قند خون دو ساعته

آزمایش قند خون دو ساعته یا آزمایش 2hpp

یک آزمایش خون برای بررسی سطح قند خون شما است، اگر دیابت دارید، یعنی بدن شما انسولین کافی برای کنترل قند خونتان تولید نمی‌کند و سطح قند خون شما بسیار بالا است و به مرور زمان می‌تواند منجر به مشکلات جدی از جمله آسیب قلبی، عصبی، کلیه و چشم شود. امروزه با انجام یک آزمایش ساده به نام آزمایش قند خون دو ساعته می‌توانید به راحتی از میزان قند خون خود اطلاع داشته و به موقع جهت پیشگیری و درمان اقدام کنید.

شرایط انجام آزمایش قند خون دو ساعته یا آزمایش 2hpp

جهت انجام آزمایش قند دو ساعته بیمار باید به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشد و در حالت ناشتایی نمونه‌گیری انجام شود، سپس بیمار یک صبحانه سبک حاوی کربوهیدرات یا محلول حاوی ۷۵ گرم گلوکز که از پرسنل آزمایشگاه دریافت می‌کند را میل نموده و تا دو ساعت بعد از آن، چیزی نمی‌خورد، سپس بعد از دو ساعت از صرف صبحانه، آزمایش bs2hpp  انجام و دوباره نمونه گیری صورت می‌گیرد. 2 تا 3 ساعت پس از خوردن غذا، سطح گلوکز خون معمولاً به سطح طبیعی ناشتا کاهش می‌یابد. برای افراد سالم، طبق معیارهای تعیین شده توسط انجمن دیابت آمریکا، این مقدار معمولاً 125 میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا کمتر است. اگر سطح آزمایش قند دو ساعته بعد از غذا بیش از 125 میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، پزشک احتمالاً یکی از آزمایشات خون توصیه شده توسطADA  را برای تشخیص بیشتر و بررسی وضیت سلامت شما از نظر ابتلا به  دیابت تجویز می‌کند. این آزمایشات شامل آزمایش هموگلوبینA1c   که میزان متوسط قند خون را در دو تا سه ماه اخیر نشان می‌دهد و تست تحمل گلوکز خوراکی که آزمایشی جهت بررسی توانایی بدن در مصرف گلوکز پس از نوشیدن محلول حاوی گلوکز است.

آزمایش قند خون دو ساعته برای بررسی واکنش بدن شما به قند و نشاسته بعد از خوردن غذا انجام می‌شود. با هضم غذا در معده، سطح  گلوکز خون یا قند خون ، به شدت افزایش می‌یابد. در پاسخ، لوزالمعده شما انسولین ترشح می‌کند تا به انتقال این قند ها از خون به سلول‌های ماهیچه‌ها و سایر بافت‌ها برای استفاده و انرژی کمک کند. در عرض دو ساعت پس از صرف غذا، سطح انسولین و گلوکز خون شما باید به حالت عادی باز گردد. اگر سطح گلوکز خون شما بالا بماند، ممکن است دیابت داشته باشید.

جهت انجام آزمایش خون در منزل کلیک کنید.

آزمایش 2hppچرا به آزمایش قند دو ساعته نیاز دارم ؟

اگر پزشک شما جهت اطلاع از اینکه  آیا دیابت یا سایر اختلالات مرتبط با انسولین دارید، ممکن است درخواست انجام آزمایش hpp2  را بدهد. به خصوص اگر علائمی مانند: تکرر ادرار، تشنگی غیر معمول، تاری دید، خستگی، عفونت‌های مکرر، زخم‌هایی که به آرامی بهبود می‌یابند، حتی در دوران بارداری، ممکن است آزمایش قند خون دو ساعته را برای غربالگری دیابت بارداری انجام شود. دیابت ممکن است  در دوران بارداری ایجاد شود. درمان دیابت بارداری خطر مشکلات سلامتی را برای مادر و کودک کاهش می‌دهد.

جهت اطلاع از بهترین آزمایشگاه در اصفهان کلیک کنید.

تفسیر آزمایش 2hpp یا آزمایش قند خون دو ساعته

نتایج آزمایش قند خون دو ساعته ممکن است بسته به سن، جنسیت، سابقه سلامتی، روش مورد استفاده برای آزمایش و موارد دیگر متفاوت باشد. نتایج آزمایش شما ممکن است به این معنی نباشد که شما مشکل دارید. از پزشک خود درباره نتایج آزمایش خود بپرسید و اینکه نتایج آزمایش شما چه معنایی برای شما دارد. نتایج آزمایش بسته به سن متفاوت است و معمولاً بر حسب میلی گرم در دسی‌لیتر (mg/dL) اندازه گیری می‌شود. نتایج طبیعی برای تست دو ساعته بعد از غذا بر اساس سن عبارتند از:

برای کسانی که دیابت ندارند: کمتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر

برای کسانی که دیابت دارند: کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر

اگر سطح گلوکز خون شما دو ساعت پس از صرف غذا همچنان بالا است، یا اگر یک ساعت پس از آزمایش تحمل گلوکز دیابت بارداری بالا باشد، ممکن است به این معنی باشد که شما دیابت دارید.

رنج نرمال

طبیعی: کمتر از ۱۴٠ میلی‌لیتر در دسی‌لیتر

پیش دیابت: از ۱۴٠ تا ۱۹۹ میلی‌گرم در دسی‌لیتر

دیابت: بیشتر از ۲٠٠ میلی‌گرم در دسی‌لیتر

آزمایش 2hpp چگونه انجام می‌شود ؟

جهت انجام تست قند خون دوساعته ، نمونه خون شما مورد نیاز است. برای انجام این کار، پرسنل آزمایشگاه یا پرستار به کمک یه نوار کشسان که به دور بازوی شما می‌بندد، با پنبه آغشته به الکل محل مورد نظر را ضدعفونی کرده و پس از مشاهده رگ شما، سوزن را وارد رگ کرده و نمونه‌گیری را انجام می‌دهد، پس از اتمام خون گیری، سوزن را خارج کرده و پنبه را در محل خروج قرار می‌دهد و نمونه خون گرفته شده را به آرامی به لوله آزمایشگاه منتقل می‌کند و جهت آزمایش و بررسی آن را به آزمایشگاه می‌فرستد.

نمونه گیری در منزل در اصفهان

آیا تست قند خون 2 ساعته خطری هم دارد ؟

انجام آزمایش خون با سوزن خطراتی شامل خونریزی، عفونت، کبودی و احساس سبکی سر را دارد. هنگامی که سوزن به بازو یا دست شما وارد می‌شود، ممکن است احساس سوزش یا درد خفیفی داشته باشید. پس از آن، محل نمونه‌گیری ممکن است دردناک باشد که بعد از گذشت مدت زمان کم درد آن بهبود می‌یابد. جهت پیشگیری از کبودی محل نمونه‌گیری، پس از خروج سوزن از رگ و قرار دادن پنبه در محل، پنبه را محکم به مدت ۵ دقیقه فشار داده و از تکان دادن آن پرهیز کنید.

آزمایش قند دو ساعته

نتایج آزمایش شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد اگر :

 • درطی دو ساعت انتظار جهت انجام آزمایش سیگار بکشید
 • تحت استرس شدید قرار بگیرید
 • بعد از غذا و قبل از انجام آزمایش یک میان وعده یا آب نبات بخورید
 • محلول گلوکز یا صبحانه را کامل میل نکنید
 • طی دو ساعت انتظار جهت انجام آزمایش فعالیت شدید یا ورزش کنید

بیشتر بخوانید : آزمایش HCV یا آزمایش ویروس هپاتیت C

آمادگی جهت انجام آزمایش 2hpp

شما باید 12 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید و سپس یک وعده غذایی با حداقل 75 گرم کربوهیدرات بخورید. بعد از صرف صبحانه و قبل از انجام آزمایش، چیز دیگری نخورید. برای استراحت در طول دوره انتظار دو ساعته برنامه‌ریزی کنید، زیرا ورزش می‌تواند باعث افزایش سطح قند خون شود . اگر باردار هستید ممکن است مجبور نباشید روزه بگیرید. مطمئن شوید که پزشک شما در مورد همه داروها، گیاهان، ویتامین‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، اطلاع دارد. این شامل داروهایی است که نیازی به نسخه ندارند و داروهای غیرمجازی که ممکن است استفاده کنید.

توضیحات

 • بهتر است نمونه‌گیری قبل از ساعت ۱۰ انجام شود و از انجام آن در ساعات دیرتر اجتناب کنید مگر اینکه به دستور پزشک باشد.
 • طی دو ساعت انتظار جهت انجام آزمایش قند خون دو ساعته بهتر است در محیط آزمایشگاه حضور داشته باشید.
 • در صورت نیاز، فقط می‌توانید مقداری آب بنوشید.
 • در صورت مصرف دارو، قبل از آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید و مجدداً به پرسنل آزمایشگاه راجع به داروهای مصرفی خود اطلاع دهید.
 • صبحانه‌ای که هر روز میل می‌کنید را همراه خود به آزمایشگاه آورده و ساعت صرف آخرین لقمه صبحانه را یادداشت و دقیقاً دو ساعت بعد جهت انجام آزمایش اقدام کنید.
 • آزمایش قند خون ناشتا و قند خون دو ساعته را در یک روز انجام دهید.
 • در صورت مصرف داروی ضد قند ، با دستور پزشک، آن را مانند روزهای قبل مصرف کنید چرا که در صورت عدم مصرف قند خون شما بالا نشان داده می‌شود و موجب سردرگمی پزشک شما، درباره تشخیص و درمان بیماری شما می‌شود.

منابع

https://www.cdc.gov/diabetes/

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/

https://www.livestrong.com/article/396486-normal-range-for-blood-sugar-two-hours-after-eating/

عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید